Filistin’i Destekleyen Greta Thunberg’in Başına Gelenler

Ünlü iklim aktivisti Greta Thunberg ve Fridays for Future (FFF) hareketi, İsrail-Filistin çatışması konusundaki tutumları nedeniyle diğer aktivistlerden İsrail devletine kadar uzanan geniş bir yelpazeden gelen suçlamalarla karşı karşıya.

ALMANYA 5 Aralık 2023

“Müslüman Çocukların Kendilerine Benzeyen Kahramanları Okumaları Önemli”

PLURAL Yayınevinde çocuk ve gençlik kitapları koordinatörü ve yakın zaman önce yayımlanan “Hiç Düşündün mü?” kitap serisinin yazarı olan Sebahat Özcan’la Avrupa’da İslami çocuk yayıncılığının önemini konuştuk.

ARKA PLAN 1 Aralık 2023

“Bir Çocuğa Ulaşmak İsteyen Yazar, Önce Kendi İçindeki Çocuğa Ulaşmalı”

Müslüman çocuklar için özel edebi eserlerin sayısı oldukça az. Avrupa’daki Müslüman çocuklar için metin üreten yazarlara bu alanda neden metin ve materyal ürettiklerini sorduk.

ARKA PLAN 1 Aralık 2023

“Okul Kitabındaki Düşman”: Almanya’daki Ders Kitaplarında Müslümanlara Dair Temsiller

Çocuklara yönelik yayıncılığın en önemli parçalarından birisi de ders ve okul kitapları. Almanya’daki okul kitaplarında İslam ve Müslümanların mevcut temsili, bu alanda kat edecek daha çok mesafe olduğunu ortaya koyuyor.

ARKA PLAN 1 Aralık 2023

Çeşitliliğe Duyarlı Çocuk Kitaplarına Eleştirel Bir Bakış

Bazen ilk bakışta başarılı görünen çocuk kitapları, oryantalizm, sömürgecilik veya eurosentrizmle ilgili hegemonik yorum kalıplarını alt metinde yeniden üretebilir. Örnek anlatılar üzerinden çocuk kitaplarına eleştirel bir bakış atmakta fayda var.

ARKA PLAN 1 Aralık 2023

Avrupa’da Yaşayan Türk Kökenliler İçin Türkçe İslami Çocuk Kitaplarının İşlevi ve Önemi

Dilbilimsel, psikolojik ve pedagojik açıdan Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli çocuklara Türkçe kitap okunmasının kazanımları ve bu konudaki teşvikin önemi açık.

ARKA PLAN 1 Aralık 2023

Çocuk Kitaplarının Telif ve Tercümesi

Çocuk edebiyatı, aynı zamanda çocukların sınırları aşarak diğer kültür ve toplumları tanıyabilmesi için de etkili bir araç. Bu sınırların kitaplarla aşılması için dikkat edilmesi gereken birçok husus da var.

ARKA PLAN 1 Aralık 2023

Avrupa’daki Müslüman Çocuklar İçin Kitap Okumanın Gerekliliği

Azınlık bağlamında yaşayan Müslüman çocuklar, çoğunluğu Müslüman ülkelerde yaşayan çocuklardan daha farklı bir kitap içeriği yelpazesiyle karşı karşıyalar. Bu durumdaki Müslüman çocukların ihtiyaç duyacağı çocuk kitapları farklı özelliklere sahip.

ARKA PLAN 1 Aralık 2023

Çocuk Gelişiminde Kitapların Rolü ve Okumanın Etkisi

Okumanın çocuk gelişimindeki etkisi herkes tarafından malum. Bir çocuğa yüksek sesle kitap okumakla çocuğun videodan kitap dinlemesi arasında ise büyük fark var. 

ARKA PLAN 1 Aralık 2023

Hollanda’nın Seçimi Karşısında Müslümanların Tercihi

Hollanda’da 22 Kasım’da gerçekleşen sonuçlar, aşırı sağcı Özgürlük Partisinin (PVV) açık ara zaferiyle sonuçlandı. Seçim sonucu ülkede şimdiye kadar Müslümanların karşılaştığı zorlukların artacağını gösteriyor. Peki Müslümanlar bu sonuçlar karşısında hangi yolu tercih edecek?

ARKA PLAN 29 Kasım 2023

Hangi Avrupa Ülkelerinde Çifte Vatandaşlık Mümkün?

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Batı Avrupa ülkelerindeki vatandaşlık yasaları farklı uygulamalar içeriyor. Peki hangi ülkeler vatandaşlarına çifte vatandaşlık hakkı sunuyor?

ARKA PLAN 15 Kasım 2023

Filistin Üzerine Konuşmanın Gerekliliği ve “Bizim Tarihî Sorumluluğumuz”

Avrupa’nın “tarihî sorumluluğu” sebebiyle Filistinlileri görmezden geldiğini, Filistin’in var olma hakkından hiç bahsetmediğini ve acılarını yok saydığını görüyoruz. Peki Müslümanların "tarihî sorumluluğu" ne ve neden Filistin hakkında konuşmayı bırakmamak bizim için bir zorunluluk?

ARKA PLAN 8 Kasım 2023