Mısır’da 37 + 683 iDAM

Herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın aylar süren göz altı sürecinden sonra Mısır’ın darbe kurgusu olan mahkemesi, modern Mısır tarihinin seçimle gelen ilk yasal başbakanına destek veren 529 kişiyi, ardından ise 683 kişiyi idama mahkûm etti. Mısır’ın son dönem tarihindeki en büyük çaplı ölüm cezası olan bu kararlar darbe karşıtlarına yapılan baskıların zirve noktası oldu.

DÜNYA 1 Mayıs 2014

Avrupa’da Radikal Sağın Yükseliş Nedenleri

Avrupa Parlamentosu Seçimleri öncesi radikal sağın yükselişi ile alakalı tahminler, cevaplandırılması gereken soruları beraberinde getirdi: Radikal sağın yükselmesinin tek sebebi ekonomik kriz mi? Daha da önemlisi, radikal sağ, sadece Avrupa Parlamentosunda mı sandalye kazanacak?

ARKA PLAN 1 Mayıs 2014

“Alman Siyasetçiler, Diğer AB Ülkelerini Örnek Almalı.”

Avrupa Parlamentosundaki Yeşiller ve Hür Avrupa Fraksiyonu Başkanı ve aynı zamanda Almanya’da Yeşiller Partisi’nin Avrupa Parlamentosu Seçimleri için liste başı adayı olan Rebecca Harms, aşırı sağcı partilerin ayrıştırıcı seçim kampanyalarının karşısında Yeşiller’in başarı şansına dair sorularımızı yanıtladı.

ARKA PLAN 1 Mayıs 2014

“Daha Güzel Bir Avrupa’nın Adımını Beraber Atabiliriz.”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, yaklaşan Avrupa Parlamentosu Seçimleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

ARKA PLAN 1 Mayıs 2014

Avusturya İslam Yasası’nda Yenilenme İhtiyacı

Avusturya’da 100 senelik tarihe sahip olan İslam Yasası’nın yenilenmesi tartışılıyor. Farklı bir sosyal ve tarihî yapı içerisinde oluşmuş olan yasada henüz somut olarak hangi noktaların değişeceği bilinmese de, manevi rehberlik ve destek hizmetleri noktasında yenilemeye ihtiyaç duyulduğu açık. Yasanın hangi yönde değişeceği ve Müslümanların beklentilerine uygunluğunu zaman gösterecek.

AVUSTURYA 1 Mayıs 2014

Alman İslam Konferansında Yeni Bir Yaklaşım

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière Müslüman dinî cemaatleri ve diğer dernekleri, içeriğinin mahiyeti başından belli olmayan bir buluşmaya davet etti. Konu Alman İslam Konferansının (AİK) yeniden şekillendirilmesiydi. İki yasama dönemi geride kalmış ve konferans gerek katılımcılar, gerekse konferansa katılmayanlar üzerinde çok farklı tecrübelere neden olmuştu.

ALMANYA 1 Mayıs 2014

“Somalililerle Tanışın!”

“Somalililerle Tanışın” (Meet the Somalis), insan haklarıyla ilgili edebi içerikli çizgi romanlar üreten PositiveNegative ismi oluşumun bir projesi. Oluşumun çizgi romanlarında genellikle çatışma, göç ve iltica gibi karmaşık meseleler ele alınıyor. Hikâyelerini Avrupa’nın en büyük sorunlarından biri olan mülteci konusundan edinen Benjamin Dix ve Lindsay Pollock ile görüştük.

PANORAMA 1 Mayıs 2014

İsmail Ertuğ: “Seçimlere Düşük Katılım Aşırı Sağa Yarar”

Avrupa Parlamentosundaki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubunun üyesi olan İsmail Ertuğ, aynı zamanda parlamentodaki çok az sayıda Müslüman milletvekilinden biri. Ertuğ’la yaklaşan seçimler ve Avrupa Parlamentosunun sahip olduğu önem hakkında konuştuk.

ARKA PLAN 1 Mayıs 2014

Mısır’da Komedi Yargılamalar

Toplu idam cezaları ve Pazar kararları, askerî hükûmetin “teröre açtığı savaşta” Mısır’da oluşturduğu baskıcı siyasi havanın bir göstergesi. Mısır halkı, komediye dönüşen yargılamalardan bunalmış durumda.

DÜNYA 1 Mayıs 2014

Almanya’da Opsiyon Tartışmasında Aşılamayan Argümanlar

Almanya'da Federal Kabine uzun bir git-gelin ardından Vatandaşlık Yasasının Opsiyon Modelinde bir değişiklikliğe gitti. Bu düzenlemeyle 2000 yılından sonra Almanya’da doğmuş olan gençler, eğer Almanya’da büyümüşlerse anne-babalarının vatandaşlığı ile Alman vatandaşlığı arasında seçim yapmak zorunda kalmayacaklar.

ALMANYA 1 Mayıs 2014

Komünizmin Ezdiği Romanya Müslümanları

Romanya Müslümanları ülkenin azınlık gruplarından biri. Avrupa-Asya-Balkan çelişkisi içerisinde ve komünizmin geçmiş gölgesinde kimliklerini diri tutmaya çalışan Müslüman ailelerden biri de Gemaleddin Ailesi.

AVRUPA 1 Mayıs 2014

Vatanseverler ve Tiranlar Arasındaki Fark

Mısır'da 529 kişiden 37’sinin idam kararı onaylandı. Bu yargılamalar Mısır hukuk tarihinden kolay kolay silinmeyecek bir leke olarak kalacak.

DÜNYA 1 Mayıs 2014

“Avrupa’daki Gençlerin Geleceğiyle Oynandı”

Avrupa Birleşik Solu/Nordik Yeşil Sol İttifakı Fraksiyonu Başkanı ve Almanya’da Sol Parti’nin liste başı adayı olan Gabi Zimmer ile solun Avrupa’daki sorunlara çözüm önerileri üzerine konuştuk.

ARKA PLAN 1 Mayıs 2014

Sürgündeki Kutup Yıldızı: Muhammed Kutub

Mısırlı büyük İslam mütefekkiri Muhammed Kutub, son asırda yetişmiş en değerli Müslüman aydın ve akademisyenlerden biriydi.

PANORAMA 1 Mayıs 2014