Soru İşaretleriyle Dolu Bir Terkip: “Liberal İslam”

Liberal İslam terkibi, son yıllarda Batı Avrupa’da İslam’a dair tartışmaların merkezinde yer alıyor. Bu terkip problemli yanlarıyla dikkat çekiyor.

Liberal İslam 1 Kasım 2017

Görmezden Gelinen Trajedi: Libya’da Göçmen Gözaltı Merkezleri

BM dahil bir çok uluslararası gözlemcinin yaptığı çalışmalar Libya göçmen gözaltı merkezlerindeki insan hakları ihlallerini açıkça ortaya koymaktadır.

DÜNYA 1 Kasım 2017

“Liberal İslam, İçeriği Olmayan Bir Kelime Kılıfı”

Siyaset ve İslam bilimci Dr. Muhammad Sameer Murtaza ile “Liberal İslam” kavramının çıkmazlarını konuştuk.

Liberal İslam 1 Kasım 2017

“Özgür Olun, Ancak Bizim İstediğimiz Özgürlük Kapsamında!”

Freie Universität Berlin’de öğretim üyesi olan Prof. Dr. Schirin Amir-Moazami ile “liberal İslam/muhafazakâr İslam” ayrımının suniliğini konuştuk.

Liberal İslam 1 Kasım 2017

Liberal Demokrasinin Müslüman Azınlıkla İmtihanı

Liberal demokrasi, Avrupa’nın sac ayaklarından biri. Avrupa’da yaşayan Müslüman azınlık, liberal demokrasinin temel iddialarını büyük bir imtihana tabi tutuyor.

Liberal İslam 1 Kasım 2017

Birleşik Krallık’ta İslamofobinin 20 Yıllık Bilançosu

Birleşik Krallık’ta 1997 yılının kasım ayında ilk İslamofobi raporu yayınlandı. 20 yılın ardından ülkede İslamofobi hâlâ herkes için önemini koruyan bir sorun.

ANALİZ 1 Kasım 2017

Müslüman Kurumlar Türkiye’ye Ne Kadar Bağlı?

Hollanda ülkedeki Türkiye kökenlileri ve kurumlarını tartışıyor. Özellikle kurumların Türkiye ile bağı son araştırmaların da konusu.

GÜNDEM 1 Kasım 2017

Camilere Yurt Dışı Finansman Yasağı İsteniyor

İsviçre Ulusal Konseyi’ne sunulan önerge yasalaşırsa İsviçre’de camilerin yurt dışından finanse edilmesi yasaklanacak ve imamlar sadece yerel dilde vaaz verebilecek.

GÜNDEM 1 Kasım 2017

Entegrasyon Kisvesi Altında İslam Düşmanlığı

Avusturya’da 2016 yılındaki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Yeşiller’den Alexander Van der Bellen, FPÖ’lü rakibi Norbert Hofer’e karşı cumhurbaşkanlığını kazandığında ülkede sağa yönelimin önlendiği düşünülmüştü. Ancak bu Avrupa fenomenin tüm ihtişamıyla geri dönmesi pek de uzun sürmedi.

GÜNDEM 1 Kasım 2017

Almanya’daki Türkler Aidiyet Açmazında Mı?

Almanya’da sağ popülist AfD’nin Federal Meclis’e girmesi ülkedeki Türkler açısından endişe verici. AfD’ye en iyi cevap ise daha fazla katılım.

GÜNDEM 1 Kasım 2017

Krizler Arasında Bir Parti: AfD’nin Tarihi

Almanya Federal Parlamentosunda yüzde 12.6 oy oranı ve 93 sandalye. Bu sayılar AfD’nin Almanya’da iyi bir konuma eriştiğini gösteriyor. “AfD semptomunu” anlamak için partinin kuruluş tarihçesine bakmakta fayda var.

GÜNDEM 1 Kasım 2017

“Türk-Alman Krizinin Etkisi, AfD’nin Etkisinden Daha Büyük.”

Kültür bilimci ve etnolog Prof. Dr. Werner Schiffauer ile Alman Federal Meclisi’nde sağ popülistlerle önümüzdeki 4 yılı konuştuk.

GÜNDEM 1 Kasım 2017

NSU: Kanıtları Aranan “Gerçekler”

NSU, Almanya’nın bir ucundan diğer ucuna cinayet ve soygunlarla geçebilmiş bir terör örgütü. NSU’nun açığa kavuşturulmasının altıncı yılında, cevap bekleyen sorular hâlâ canlılığını koruyor.

GÜNDEM 1 Kasım 2017

Kurz Usulü Entegrasyon

Avusturya’da yayınlanan “Caminin Entegrasyon Sürecindeki Rolü” isimli rapor, seçim öncesi siyasi malzeme sunması, araştırmacıların objektiflikten uzak tutumları ve entegrasyon tanımıyla tepki çekiyor.

GÜNDEM 8 Ekim 2017