Hortlayan Aşırı Sağ: Ana Akım Siyasetten Sokak Protestolarına

İngiltere aşırı sağı yeniden canlanıyor. Ülkedeki aşırı sağ, cami istilaları yapan gruplardan futbol derneklerine kadar uzanıyor. İngiltere'deki aşırı sağcı hareketlerin bir listesi.

BİRLEŞİK KRALLIK 2 Mart 2018

ABD’de Nefret Gruplarının Sayısında Artış Var

Amerika Birleşik Devletleri’nde Southern Poverty Hukuk Merkezi (SPLC) tarafından yapılan araştırmaya göre geçtiğimiz sene nefret gruplarının sayısında artış oldu.

DÜNYA 1 Mart 2018

Visegrad Avrupa Birliği’nin Sonu Mu?

Visegrad topluluğu, 2015’teki göç krizi ile AB içerisinde yakaladığı muhalif kimliğini Britanya’nın AB’den ayrılmasıyla iyice kuvvetlendirdi. Geçtiğimiz yıllarda yaşananlar AB içerisinde bir Doğu-Batı çekişmesinin doğabileceğine işaret ediyor.

DÜNYA 1 Mart 2018

“Avrupa’da Bir İslamofobi Endüstrisi Var.”

Türk-Alman Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi ve Avrupa İslamofobi Raporu editörlerinden Enes Bayraklı ile İslamofobinin neden sadece Müslümanların sorunu olmadığını konuştuk.

İSLAMOFOBİ GÖZLEMEVİ 1 Mart 2018

Almanya’da Sağ Popülizm ile Parlamenter Mücadelede Yeni Perde: AfD

Anketlere göre Almanya İçin Alternatif Partisi, Sosyal Demokratlar’ı seçmen kitlesiyle geride bırakıyor. CDU/CSU ile SPD arasında kurulması planlanan koalisyon AfD’yi anamuhalefet partisi konumuna getirecek. Peki, parti gerçekten de yalnızca “muhalefette” mi?

Sağ Popülizm ve Aşırı Sağ 1 Mart 2018

AfD’nin Başarısında Medyanın Rolü Ne?

Almanya’da anketler AfD’nin SPD’yi bile geride bırakacak bir desteğe sahip olduğunu gösteriyor. AfD’li siyasetçiler Neonazi söylemlerle gündeme gelirken AfD’nin başarısında medyanın etkisini incelemekte fayda var.

Sağ Popülizm ve Aşırı Sağ 1 Mart 2018

Avusturya’da Sivil Toplumun Geleceğini Müslümanlar Belirleyecek

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) koalisyon ortaklığına yükseldiği Avusturya’da Müslüman toplumun bir sivil toplum alanı olarak ırkçılıkla mücadelesi, “sivil Avrupa” geleneğinin kaderinde etkili olacak.

Sağ Popülizm ve Aşırı Sağ 1 Mart 2018

Avusturya’da Neonaziler İle FPÖ Arasında Bir Köprü: “Kimlik Hareketi”

Avusturya’daki Kimlik Hareketi “sıfır ırkçılık”la Avrupa kimliğini koruma iddiası güden aşırı sağcı bir oluşum. Hareket her ne kadar tersini iddia edip şiddetten uzak dursa da modern ırkçılığın açık bir dışavurumu.

Sağ Popülizm ve Aşırı Sağ 1 Mart 2018

Fransa’da Üniversiteyi İşgal Eden Sığınmacılar

30 Ocak 2018’den bu yana, ülkelerini terk eden göçmenler Saint-Denis’teki Paris 8 Üniversitesinde birkaç odayı işgal etti. Paris’in kuzeyinde Seine Saint-Denis’in popüler, ama finansman açısından zayıf bir departmanda bulunan bu üniversite, aşırı solcu bir üniversite olmasıyla biliniyor.

FRANSA 1 Mart 2018

Fuat Sezgin’in Kitaplarına El Koyan Gözü Dönmüşlük: Frankfurt’ta Neler Oluyor?

Prof. Dr. Fuat Sezgin: Yaşayan en büyük İslam bilimleri akademisyenlerinden biri. Verdiği onlarca ciltlik eser, yetiştirdiği yüzlerce öğrenciyle Sezgin, Türk-Alman krizinin yeni yansıma alanlarından biri mi?

GÜNDEM 1 Mart 2018

ÖIF’nin Yeni Yayını: “Avrupa Etkisinde Bir İslam”

Avusturya Entegrasyon Fonu (ÖIF) geçtiğimiz ay “Avrupa Etkisinde İslam” isimli bir derleme yayınladı. Söz konusu yayına katkıda bulunan yazarlar kadar, taraflı makaleler de tepki topluyor. En büyük tartışma konusu ise başlığın kendisi: “Avrupa etkisinde bir İslam.”

AVUSTURYA 1 Mart 2018

Almanya’da Büyük Koalisyonun Sözleşmesi: “Müslümanlar Hâlâ Entegrasyona Talim”

Almanya’da CDU/CSU ile SPD arasındaki koalisyon sözleşmesinde mutabakata varıldı. Sözleşmede Müslümanlar hâlâ entegrasyona tabi bir grup olarak görülüyor.

ALMANYA 1 Mart 2018

Myanmar’da Katliamın Arka Planı Ortaya Çıktı

Müslümanlara yönelik saldırılarla gündeme gelen Arakan’da, 10 Müslümanın katledilmesi ile ilgili olarak yürütülen araştırma, yapılan vahşeti tüm çıplaklığı ile gözler önüne koyuyor.

ARAKAN 23 Şubat 2018

Almanya | Müslümanlar Nefret Suçlarının Hedefinde

Almanya’da 2017 yılı içinde Müslüman karşıtı 1069 saldırı gerçekleştirildi. İslam karşıtı saldırılar 2017 yılında ilk defa “siyasi motif içeren suçlar” altında ayrı bir kategoride istatistiklere geçirildi.

GÜNDEM 19 Şubat 2018