İsveç ve Finlandiya’dan Başörtüsü Yasağına Tepkiler

Başörtüsü yasağı ile ilgili tartışmalar genelde Batı Avrupa’da yoğunlaşıyor. İsveç ve Finlandiya da bu tartışmaların etki alanında yer alıyor.

Avrupa'da Başörtü Yasakları 2 Temmuz 2018

Fransa’da Başörtüsü Yasaklarının Çeyrek Asırlık Tarihi

Fransa, başörtüsü yasaklarıyla Avrupa’nın en kötü örneği. Ülkede başörtüsü tartışmalarının tarihi çeyrek asra uzanıyor. Fransa'daki başörtüsü yasaklarının kısa bir özeti.

Avrupa'da Başörtü Yasakları 2 Temmuz 2018

Avusturya’da Başörtülü Kadınlar Nefretin Öncelikli Kurbanı

Avusturya’da 2017 yılının son aylarında peçe yasağı yürürlüğe girdi. Bundan kısa bir süre sonra da kreş ve ilkokullarda başörtüsü yasağı gündeme geldi. Bir analiz.

ANALİZ 1 Temmuz 2018

Hollanda’da Başörtüsü Yasağı Tartışmaları

Başörtüsü yasakları ve başörtüsüne dair tartışmalar, Hollanda’daki İslamla ilgili tartışmaların en başında yer alıyor. Tartışmalardaki söylemler konunun yakından incelenmesini zorunlu kılıyor.

Avrupa'da Başörtü Yasakları 1 Temmuz 2018

Belçika’da Başörtüsü Yasakları: “Yeni Bir Siyaset Kültürüne İhtiyaç Var”

Belçika, başörtüsü kısıtlamalarında Fransa örneğini takip eden bir ülke. Hukukçu ve siyaset bilimci Mehmet Saygın’la ülkede Müslüman kadınlara yönelik kıyafet kısıtlamalarını konuştuk.

Avrupa'da Başörtü Yasakları 1 Temmuz 2018

Birleşik Krallık’ta Muhafazakâr Parti İçinde İslamofobi İddiaları

İngiltere’de hükümetteki Muhafazakâr Parti’nin içinde İslamofobik üyelerin bulunduğu iddia ediliyor. Britanya Müslüman Konseyi bağımsız bir araştırma kurulunun iddiaları araştırmasını istiyor.

ANALİZ 1 Temmuz 2018

Ateş Hattında Kalan Gazzeli Sağlık Görevlileri ve Muhabirler

Haziran ayı, Gazze’de Büyük Dönüş Yürüyüşü esnasında Razan al-Neccar’ın ölüm haberiyle başladı. İsrail ordusunun hedefleri arasında Filistinli sağlık görevlileri ve gazeteciler var.

DÜNYA 1 Temmuz 2018

Fransa’da Cadı Avcısı Bir Hareket: “Cumhuriyetçi Baharı”

Cumhuriyetçi Baharı, Fransa’da faaliyet gösteren bir oluşum. “Ofansif bir laiklik” savunusu yapan oluşumun, aşırı sağcılarla pek çok ortak noktası var.

FRANSA 1 Temmuz 2018

Birleşik Krallık’ta Başörtüsü Yasağı Tartışmalarına Bakış

Birleşik Krallık’ta başörtüsü de dâhil herhangi bir İslami kıyafet için yasak söz konusu değil, ancak ülkede aşırı sağcı politikacılar ve yetkililer tarafından entegrasyon bahanesiyle Müslümanları seküleştirmeye yönelik devlet destekli yoğun bir baskı var.

Avrupa'da Başörtü Yasakları 1 Temmuz 2018

Almanya’da Başörtüsü Kısıtlamaları ve Müslüman Kadınların Özgürlük İhlali

Almanya’da Müslümanların karşılaştığı ayrımcılık yeni bir fenomen değil. Bilhassa başörtülü kadınlar, iş ortamında, eğitimde ve güncel hayatlarında ayrımcılıkla karşılaşıyorlar. Peki Almanya’daki eyaletlerde başörtüsü aleyhindeki yasal düzenlemeler nasıl? Bir özet.

ALMANYA 1 Temmuz 2018

“Bireyler Dinî Sembollerden Sıyrılmaları Gereken Kamu Binaları Değil.”

28 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde Müslüman kadınlara yönelik kıyafet kısıtlamalarını araştıran detaylı bir rapor Açık Toplum Vakfı tarafından yayınlandı. Raporun araştırmacılarından Maryam H’madoun ile konuştuk.

AVRUPA 1 Temmuz 2018

“İstisnasız Tüm Dinler Almanya’nın Parçası”

Almanya’da 2018 yılının ilk aylarına artan cami saldırıları damga vurdu. Ülkedeki İslam karşıtı tutum hakkında Fransiskan İnisiyatifi 1219. Din ve Kültür Derneği Müdürü Dr. Thomas Schimmel ile konuştuk.

ALMANYA 1 Temmuz 2018

Avusturya’da Cami Kapatan Bir Utanç Vesikası: İslam Yasası

Avusturya’da cami kapatmalarının temel müsebbibi 2015 yılında büyük tartışmalarla yenilenen Avusturya İslam Yasası. Bugün cami kapatmalarına karşı çıkanlardan bazılarının, o dönem devletle pazarlık masasında oturduğu biliniyor. Acı bir bilanço.

AVUSTURYA 18 Haziran 2018