Kriz Bölgelerindeki Müslüman Azınlıklar

Dünya üzerindeki Müslüman azınlıklar birçok ülkede saldırıların, ırkçı ve ayrımcı tutumların hedefinde. Müslümanların azınlığı oluşturduğu ülkelerin bazılarını sizin için sıraladık.

ARKA PLAN 1 Kasım 2019

Kampta Tutulan Bekali: “Orası Eğitim Kampı Değil Zulüm ve İşkence Olan Bir Hapishane”

Doğu Türkistan’da doğup büyüdükten sonra Çin’in ırkçı ve ayrımcı politikaları nedeniyle Kazakistan’a göçmek zorunda kalan Ömer Bekali, bir konferansa katılmak için geri geldiği Çin’de gözaltına alınarak 8 ay “eğitim kampında” tutuldu.

ARKA PLAN 1 Kasım 2019

Ümmet Perspektifinden Avrupalı Müslümanlar ve Diğer Müslüman Azınlıklar

Dünyadaki İslam toplumlarının ayrılmaz parçalarından olan Müslüman azınlıklardan bazıları, yaşadıkları coğrafyalarda zor günler geçiriyor. Peki Avrupalı Müslümanlar bu durumun ne kadar farkında? Bu hususta bir ümmet bilincinden söz edilebilir mi?

Kriz Bölgelerindeki Müslüman Azınlıklara Avrupa'dan Bakmak 1 Kasım 2019

Rohingyalar ve Uygurlar: Avrupa Müslümanlarının Siyasi Güçsüzlüğü

Avrupalı Müslümanların, dünyada zulme en çok maruz kalan iki Müslüman azınlığa gösterdikleri dayanışma örneği hakiki bir his olsa da insani yardımın ötesine geçememektedir. Ulusal parlamentolarda yeterince temsil edilmeyen Müslüman vatandaşların zayıf kalan siyasi varlığı, Uygur ve Rohingya meselelerinin en yüksek makamlarda neden kurumsal açıdan yankı bulmadığını açıklamaktadır.

ARKA PLAN 1 Kasım 2019

Batılı Devletlerin Batı Dışında Yaşayan Müslüman Azınlıklara Yaklaşımı

Çin’in Müslüman azınlıklara yönelik asimilasyon politikası son dönemde başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin dış politika gündeminde yer alıyor. Bu tavır Batı’nın örneğin Asya’da yaşayan Müslüman azınlıklara yönelik ilgisine dair neler söylüyor? Ülkeler arası kurulan ikili ilişkiler Batılı devletlerin dünyanın geriye kalan bölgelerinde Müslüman azınlıkların dâhil olduğu krizlere bakışını nasıl etkiliyor? Batı’da Batı dışında yaşayan tüm Müslüman azınlıklara yönelik benzer bir kategorik pozitif yaklaşımdan bahsedilebilir mi?

ARKA PLAN 1 Kasım 2019

Filipinlerin Unutulmuş Müslümanları: Morolar ve İstiklal Mücadelesi

Güney Asya ülkesi Filipinler’de Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı Bangsamoro Özerk Bölgesi’nde yarım asırdan uzun süren bağımsızlık mücadelesi sonrası bu yıl kapsamlı özerklik ilan edildi. Ancak yıllardır beklenen özerklik ilanı, oldukça zor geçen bir mücadele sonrasında gerçekleşti.

ARKA PLAN 1 Kasım 2019

Arakan Meselesi: Dünyanın Seyrettiği Yeni “Soykırım”

Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olan Myanmar’da Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Arakan bölgesinin ismi son dönemde sık sık katliamlarla duyuluyor. Ancak BM tarafından “dünyanın en fazla zulüm gören insanları” olarak tanımlanan Rohingya Müslümanlarının maruz kaldıkları baskı, zulüm ve şiddet onlar için hiç de yeni değil.

ARKA PLAN 1 Kasım 2019

“Arakan Soykırımı Uluslararası Toplumun Eylemsizliği Yüzünden Devam Ediyor”

Arakan Rohingya Ulusal Örgütü (ARNO) Başkanı Nurul İslam ile Arakan krizini, krizin çözümüne yönelik önerilerini, Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen insanlık suçlarını ve bu ihlallere yönelik yaptırımları konuştuk.

ARKA PLAN 1 Kasım 2019

“Müslüman Uygurlar Çin Hükûmetine Bağlılıklarını İspatlayana Kadar Siyasi Kamplarda Tutuluyor”

Çin yönetiminin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslüman halka yönelik yürüttüğü keyfi tutuklamalar, dinî baskılar ve sistematik insan hakları ihlalleri her geçen gün artıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Çin Direktörü SophIe Richardson’la Sincan’daki son durumu ve Müslüman Uygurların zorla tutulduğu siyasi eğitim kamplarını konuştuk.

ARKA PLAN 1 Kasım 2019

Fransa’nın Başörtüsüyle Bitmeyen Savaşı

Avrupa’daki en çok Müslüman nüfusa sahip ülkelerin başında gelen Fransa sık sık başörtüsü tartışmaları ile gündeme geliyor. Katı laiklik uygulamalarıyla tanınan ülkede başörtülü annelerin okul gezilerinde çocuklarına eşlik edip edemeyeceği tartışmaları yeniden alevlendi.

ARKA PLAN 1 Kasım 2019

İngiltereli Müslümanları Hedef Alan Aşırı Sağın Nefret Radikalizmi

Aşırıcılıkla Mücadele Komisyonu, Birleşik Krallık’taki “Nefret İçerikli Aşırıcılık” raporunu ekim ayında yayımladı. Raporda, aşırı sağcı grupların Müslüman ve etnik azınlıklara karşı nefreti yaymak için kasıtlı olarak gerçeği saptırdıkları belirtiliyor.

ARKA PLAN 1 Kasım 2019

Sisi Rejimi Son Protestolar ile Zor Günler Geçiriyor

Mısır’da eylül ayından beri devam eden hükûmet karşıtı protestolar ve Sisi’nin rejimine karşı sokaklara inen öfkeli kalabalık, hükûmetin meşruiyetine yönelik ilk ciddi tehdidi oluşturuyor.

ARKA PLAN 1 Kasım 2019