Mülteci Çocukların Kabusu: “Vazgeçme Sendromu”

Tam olarak anlaşılmamış tuhaf bir hastalık, mülteci çocuklar arasında hızla yayılıyor. Yaşadıkları yoğun stres ve korku nedeniyle derin bir travma geçiren çocuklar bir süre sonra kendilerini dış dünyaya kapatıyorlar.

DÜNYA 1 Nisan 2020

“Din Sıkıştığımızda Müracaat Ettiğimiz Bir Antidepresan Değil”

Kovid-19 pandemisi sadece tıbbi açıdan bir sorun değil, aynı zamanda ahlak, iman, varlık gibi metafizik konuların da yeniden düşünülmesini sağlayan bir salgın. Prof. Dr. Ekrem Demirli ile Kovid-19 gölgesinde metafizik konuştuk.

Kovid-19 ve Risk Toplumları 1 Nisan 2020

Kovid-19, Sağlık Sistemindeki Irkçılık ve Müslümanlar

Kovid-19 salgını sağlık sektöründe kurumsal ırkçılıkla ilgili soruları da yeniden gündeme getirdi. Peki korona krizi esnasında ırkçılık Müslüman hastalar için bir tehlike mi? Bu soruyu ayrımcılık yaşayan insanlarla konuştuk.

Kovid-19 ve Risk Toplumları 1 Nisan 2020

Korona Karşısında Savunmasız Kalanlar: Mülteciler

Korona pandemisine karşı verilen mücadelede hükûmetler dünya çapında örneği görülmemiş girişimlerde bulunuyor. Diğer yanda da salgın karşısında korumasız kalan mülteciler var.

Kovid-19 ve Risk Toplumları 1 Nisan 2020

Kovid-19 Salgını Birleşik Krallık’taki Müslümanları Nasıl Etkiledi?

Kovid-19’la mücadele kapsamında Birleşik Krallık’ta hazırlanan tedbir paketinde salgından ölenlerin cesetlerinin yakılması da vardı. Müslümanların itirazı üzerine ilgili madde değişti.

Kovid-19 ve Risk Toplumları 1 Nisan 2020

“Ne Kadar Az Bilirsek Korkumuz O Kadar Büyür”

Sosyolog ve sosyal psikolog olan Prof. OrtwIn Renn, aynı zamanda Almanya’da en tanınmış risk araştırmacılarından biri. Renn ile Kovid-19’un doğurduğu riski ve toplumların salgınlar karşısındaki tepkilerini konuştuk.

Kovid-19 ve Risk Toplumları 1 Nisan 2020

Korona Salgını Müslümanları Kapsayan Bir Avrupalı Kimliği Oluşturur Mu?

Kovid-19 salgını, küresel ekonomi ve sosyal yapıyı bütünüyle değiştirecek gibi görünüyor. Peki salgın, Avrupa’da Müslümanlara yönelik daha kapsayıcı bir toplumsal kimliğin oluşmasına zemin hazırlar mı? Salgının kimlik tartışmalarına etkisini Dr. Yaşar Aydın yazdı.

Kovid-19 ve Risk Toplumları 1 Nisan 2020

“Yaratılışın Kurallarının Zedelendiğini Görmemiz Gerek”

Kovid-19 salgını Allah’ın bir cezası mı? Sevdiklerini Kovid-19’dan kaybetmiş, onları yıkayıp kefenlemeden toprağa vermiş bir Müslüman bu ağır psikolojiden nasıl kurtulabilir? İslam bilimci Dr. Abdurrahman ReIdegeld ile Kovid-19’un Müslümanlara etkisini konuştuk.

Kovid-19 ve Risk Toplumları 1 Nisan 2020

Risk Toplumu, Artan Güvensizlik ve Kozmopolitan Çıkış

Kovid-19 birkaç ay gibi kısa bir süre içerisinde dünyadaki bütün toplumlar için ortak bir risk hâline geldi. Korona salgını, içinde yaşadığımız “risk toplumları”na yeniden ışık tutuyor.

Kovid-19 ve Risk Toplumları 1 Nisan 2020

Siyaset İle İnsanlık Arasına Sıkışmış Mülteciyle İmtihanımız

Türkiye-Yunanistan sınırındaki mülteciler gündemimizden çıkalı çok oldu. Peki Yunanistan sınırında bekleyen binlerce mülteci bize ne anlatmıştı?

GÜNDEM 1 Nisan 2020

Mahkeme Salonlarında Başörtüsü Yasağında Geriye Dönüş

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi’ne göre Hessen’de hukuk stajyerlerine mahkeme salonunda uygulanan başörtüsü yasağı anayasaya aykırı değil. Karar başörtüsünü “tehlikeli” olarak gören ırkçı algıyı destekliyor.

GÜNDEM 1 Nisan 2020

Korona Krizi ve Avrupa’daki Müslüman Cemaatin Geleceği

Kovid-19 sonrası bireysel yaşamlardan küresel düzene kadar birçok şey değişecek. Batı Avrupa’daki Müslüman cemaatler de ciddi değişimlerle karşı karşıya. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve Birleşik Krallık’tan Müslüman temsilciler Kovid-19 sonrası Müslüman cemaate dair gelecek tahminlerini sıraladı.

Kovid-19 ve Risk Toplumları 1 Nisan 2020

Komplo Teorileri ve Bilimsel Bilgi Arasında Kovid-19

Koronavirüs ve yol açtığı Kovid-19 isimli hastalık, dünya üzerindeki milyarlarca insanı aynı gündem etrafında buluşturdu. Salgınla ilgili komplo teorileri yükselişte olsa da bilimsel araştırmalar, Kovid-19’un gelişi konusunda insanlığı çok önceden uyarmıştı.

Kovid-19 ve Risk Toplumları 1 Nisan 2020

Fransa’nın 2019 Yılındaki İslamofobi Karnesi

Fransa’daki İslamofobi İle Mücadele Derneği (CCIF) 2019 yılının İslamofobi raporunu yayınladı. Rapor Müslümanlara yönelik ırkçılık konusunda alarm veriyor.

GÜNDEM 1 Nisan 2020