Fransa Medeniyetler Çatışmasını Yeniden Mi Alevlendirecek?

Fransa’da terör saldırılarından sonra İslam ve Müslümanlara yönelik söylem iyice gerginleşti. Yeni olmayan bu tartışma, Fransa’nın geleceğini de belirleyecek.

ARKA PLAN 3 Aralık 2020

Küresel Isınmanın Sonlandırdığı Saadet Zinciri

Finansal piyasaya akan muazzam kaynaklar ve durmadan tüketimi teşvik eden reklam piyasası... Küresel ısınma tartışılırken ekonomik dengesizlik ve sona eren saadet zinciri görmezden geliniyor.

ARKA PLAN 1 Aralık 2020

Joe Biden’ın Başkanlığı Orta Doğu İçin Ne Anlama Geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden’ın Orta Doğu stratejisi her ne kadar hâlâ netleşmiş olmasa da, kimi uzmanlar yeni başkanın Orta Doğu’da takip edeceği siyasetin bir önceki yönetimin izlediği siyasetin muhtemelen devamı olacağını belirtiyor.

AMERİKA 1 Aralık 2020

“Dinî Değerler İnsanın Doğa ile Duygusal Bağını Güçlendiriyor”

Çevrenin etkin bir şekilde korunması için Müslüman aktörler de iş başında. Almanya'da faaliyet gösteren NourEnergy de doğanın korunması için çalışan organizasyonlardan biri. Çevre krizinde Müslümanların sorumluluklarını NourEnergy Başkanı Tanju Doğanay ile konuştuk.

ALMANYA 1 Aralık 2020

Prof. Seyyid Hüseyin Nasr: “Çevre Krizi, Manevi Düzendeki Krizin İşareti”

İslam felsefesi, tasavvuf ve karşılaştırmalı dinler tarihi alanlarında dünyanın önde gelen isimlerinden Prof. Seyyid Hüseyin Nasr, çevrenin korunabilmesi için doğaya dinî bir anlayışla yaklaşmanın önemine değiniyor. Profesör Nasr ile İslam, çevre krizi ve Müslümanların bu krizde karşısındaki tutumunu konuştuk.

ARKA PLAN 1 Aralık 2020

“Sürdürülebilir Yaşam Tarzı İnancımızın Bir Gereği”

Avrupa’da yaşayan Müslümanlar küresel ısınma, iklim krizi ve sürdürülebilirlik hakkında ne düşünüyor? Çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemiş Müslüman gençlerle bu konudaki tecrübelerini ve yaklaşımlarını konuştuk.

ARKA PLAN 1 Aralık 2020

Aydınlanma, Modern Özyıkım, Ekolojik Kriz ve Kalbin Sesi

İnsan ile tabiat arasındaki denge bozuldu. Ekolojik krizi aşabilmenin yolu, kalbin sesini dinlemekten geçiyor.

ARKA PLAN 1 Aralık 2020

Sürdürülebilir Bir Yaşam ve Tüketimin İzinde

Sürdürülebilirlik nedir ve karbon ayak izini azaltmaya ve sürdürülebilir yaşamaya yönelik bilinçli bir tüketim nasıl gerçekleştirilebilir? Günlük alışverişte birçok ürünün ambalajında bulunan onay damgaları ne anlama geliyor? Çevre krizini bertaraf etmek için duyarlılık kazanılması gereken kavramları açıkladık.

ARKA PLAN 1 Aralık 2020

“Her Caminin Dikkate Alması Gereken Farklı Koşullar Var”

Avrupa’daki camilerde sürdürülebilirlik adına neler yapılıyor? Camilerin çevre hassasiyetini Almanya, Avusturya, Hollanda ve Belçika’dan Müslüman temsilcilerle konuştuk. 

ARKA PLAN 1 Aralık 2020

İklim Hareketini Sömürgeci Anlayıştan Arındırmak

İklim hareketleri, zaman zaman bu hareketlerin “beyaz” ve “orta sınıf” hareketler olduğu eleştirisi ile karşılaşıyor. Peki yerli halklar ve “beyaz olmayan” topluluklar iklim değişikliğiyle mücadelenin neresinde?

ARKA PLAN 1 Aralık 2020

Avrupa Camilerinde Sürdürülebilirlik İçin Ekolojik Yaklaşımlar

İslam düşüncesinde ve dinî cemaatlerin vizyonlarında, kâinatı korumak için faydalanılacak potansiyel mevcut olsa da Avrupa’da camileri ekolojik hâle getirmek için kat edilmesi gereken yol uzun.

ARKA PLAN 1 Aralık 2020

Terör Saldırısının Ardından Avusturya’nın “Siyasal İslamla” Mücadelesi

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki terör saldırısının ardından yeni siyasi ve hukuki adımlar planlanıyor. “Siyasal İslam” tartışması, atılacak adımlarda belirleyici olacak gibi görünüyor.

ARKA PLAN 1 Aralık 2020

İklim Değişikliğinin Verdiği Mesaj Net: “Dünyamız Tehlikede!”

İklim değişikliği ve bu değişikliğin getirdiği yıkıcı sonuçlar, dünyamızı etkilemeye devam ediyor. Peki dünya nasıl değişikliklere sahne oluyor? Bu süreçte bizim sorumluluklarımız neler?

ARKA PLAN 30 Kasım 2020

Hollanda Siyasetine Göre “Makbul” Müslümanlığın Sınırında Millî Görüş

Hollanda’da Yeşil Sol Partisinin milletvekili adayı Kauthar Bouchallikht hakkında Hollanda Millî Görüş Teşkilatı’yla teması olduğu gerekçesiyle karalama kampanyası yapılması yeni bir soruyu ortaya koydu: Hollanda siyasetine göre “makbul Müslüman” kim? Ve bu sınırın dışında kimler, neden yer alıyor?

ARKA PLAN 27 Kasım 2020