Tunus’ta Göçmen Karşıtlığının Yükselişinde Cumhurbaşkanı Kays Said’in Rolü

Sahra Altı Afrika ülkelerinden Tunus’a gelen göçün ülkenin “demografik yapısını değiştirmeyi hedeflediğini” söyleyerek ülkesindeki siyahi göçmenleri hedef gösteren Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in bu çıkışı, arka arkaya siyasi krizlerin yaşandığı Said iktidarı için ne ifade ediyor?

ARKA PLAN 24 Mayıs 2023

Avrupa’daki Yaşlı Bakım Sistemine Genel Bakış

Avrupa'da yaşlı nüfus ve buna bağlı olarak yaşlı bakım ihtiyacı hızla artıyor. Peki hangi ülkeler bu artan talebi karşılamaya daha hazırlıklı? Avrupa Birliği ülkelerindeki bakım sistemlerine karşılaştırmalı bir bakış.

ARKA PLAN 2 Nisan 2023

Yaşlı Bakımında Göçmenlere Yönelik Kültürel Duyarlılık İhtiyacı

Yaşlı bakımına ilişkin sistemik problemler, ileri yaştaki göçmenler ve aileleri için daha yoğun tecrübe ediliyor. Bakım çalışanlarının ve kurumsal çerçevenin kültürel duyarlılığa sahip bir akış açısıyla sorunlara yaklaşması, çözüm yollarının bulunabilmesi için şart.

ARKA PLAN 2 Nisan 2023

Yaşlılık Psikolojisi: “Yaşlılığı Anlamak Yoktur, Yaşlıyı Anlamak Vardır”

Yaşlılık dönemi, herkesin eninde sonunda yaşayacağı bir dönem. Bu dönem, özellikle köken ülkelerinden farklı bir yerde çalışıp yaş almış insanlar açısından özel bir anlama sahip.

ARKA PLAN 2 Nisan 2023

Fas ve Türkiye Kökenli Yaşlı Göçmenler Sosyal Temaslarına Rağmen Yalnızlar

İleri yaştaki göçmenler açısından, yalnızlık ve sosyal izolasyon mevcut sağlık durumunun daha da kötüleşmesine ve yeni sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor. Prof. Tineke Fokkema, Hollanda’daki ileri yaştaki Fas ve Türk göçmenlerinin ailelerine ve köken ülkelerinden gelen diğer insanlara daha yakın yaşamalarına rağmen bulundukları toplumun ortalamasına ve göçmen kökenli olmayanlara göre neden daha yalnız olduğunu ele alıyor.

Avrupa'da Yaşlı Bakımı 2 Nisan 2023

Almanya’daki Yaşlı Bakım Modelleri Nelerdir?

Almanya’da yaşlı insanlara yönelik bakım alternatifleri hayli çeşitli. Ülkedeki yaşlı bakım modellerini derledik.

ARKA PLAN 2 Nisan 2023

Yaşlanan Türkiyeli Göçmenler Bağlamında Ailelerin ve Ev Sahibi Toplumların Karşılaştığı Yeni Zorluklar

Avrupa’da yaşayan yaşlı göçmenler ve aileleri hem dil hem de kültürel beklentilerine cevap veren bir yaşlı bakım alternatifi bulmakta zorlanıyor. Bu beklentilere cevap verebilmek için sistemde yenilikçi çözümlere ihtiyaç var.

ARKA PLAN 2 Nisan 2023

Müslüman Yaşlılara Yönelik Hizmetlerde Yeni Yaklaşımlar

Göç kökenli yaşlıların sayısı her geçen yıl artıyor. Peki onların istek ve ihtiyaçlarına yönelik ne gibi uygulamalar gerçekleştirilebilir?

ARKA PLAN 2 Nisan 2023

“Bakım Çalışanlarının Mesleki Uygunluğuna Dikkat Edilmiyor”

Bir bakım çalışanı ve eğitmen olan Mustafa Yazıcı, Duisburg şehrinde gezici sağlık hizmeti veriyor. Yazıcı’yla Almanya’daki sağlık ve bakım sistemlerindeki sorunları, çalışma şartlarını ve yaşlı göçmenlerin durumunu konuştuk.

ARKA PLAN 2 Nisan 2023

Almanya’da En Büyük Sorunlardan Biri: Bakım Krizi

Alman toplumu giderek yaşlanırken yaşlı ve hastalar için profesyonel bakım ihtiyacı da artıyor. Bakım sektörü ise yıllardır içerisinden çıkamadığı ve neslimizin en büyük sorunu olarak nitelendirilen bir krizin içerisinde. Peki bu krizin sebepleri neler ve bakım personelleri bu krizi nasıl deneyimliyor?

ARKA PLAN 2 Nisan 2023

Avusturya İslam Toplumu (IGGÖ) Başkanı: “Müslümanlara Yönelik Şüphe Hâlâ Var”

Avusturya İslam Toplumu (IGGÖ) Başkanı Ümit Vural ile ülkede İslam ve Müslümanlara dair söylem ve İslam Yasası’na dair eleştirileri hakkında konuştuk.

GÜNDEM 2 Nisan 2023