“Avrupa Komisyonu’nun Cami Saldırı Verilerini Toplayacak Kapasitesi Yok”

Avrupa Komisyonu Müslüman Karşıtı Nefret ile Mücadele Koordinatörü David Friggieri ile cami saldırıları üzerine konuştuk.

Cami Saldırıları 3 Nisan 2016

Alman Üniversitelerinde Mescitler Kapanıyor

Almanya’da Dortmund, Berlin, Essen ve Duisburg’la başlayan “üniversitelerdeki mescit kapatmaları” aynı zamanda dinin kamusal alandaki yeriyle ilgili başka bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Öte yandan mescit kapatma trendinin diğer üniversitelere sıçramaması için en kısa zamanda bir karşı kamuoyunun oluşturulması gerekiyor.

ALMANYA 3 Nisan 2016

Ilija Trojanow: “Toplumlar Ulusal Dar Düşünce Kalıplarına Sıkışmış Durumda”

Ilija Trojanow Çağdaş Alman edebiyatının en etkili isimlerinden birisi. 90’lı yıllardan beri birçok romana imza atan Trojanow’un Türkçe’ye “Koca Dünyada Kurtuluş Pusuda” başlığıyla çevrilmiş bir kitabı var. 1971 yılında Bulgaristan’dan Almanya’ya kaçan bir ailenin çocuğu olan Trojanow ile çokkültürlülüğü ve güncel mülteci krizini konuştuk.

GÜNDEM 3 Nisan 2016

Aşırı Sağ “Batı”yı Camilere Saldırarak Savunuyor

Cami saldırılarında saldırganların uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi faktörler ideolojik motivasyonlardan daha ağırlıklı olsa da aşırı sağcı kesimlerin cami saldırılarında rolü büyük. Saldırıları engelleyebilmek için aşırı sağcıların içinde bulunduğu atmosferi analiz edebilmek büyük önem arz ediyor.

Cami Saldırıları 3 Nisan 2016

Cami Saldırıları Polis İstatistiklerinde Yanlış Kategoride

Almanya’daki Müslümanlar uzun bir süredir Müslüman karşıtı suçların ayrı bir kategoride kaydedilmesini talep ediyor. Artan cami saldırılarının durdurulması için atılacak ilk adım olan bu talebin karşılık bulması, saldırıların gerçek boyutlarını da ortaya koyacak gerekli verinin polis istatistiklerine girmesi demek.

Cami Saldırıları 3 Nisan 2016

Mescid-i Haram Genişletme Projesi ve Etkileri

Mescid’i Haram genişletme projesi, 5 sene önce başlayıp 2020’ye kadar sürecek olan ve dünya üzerindeki bütün Müslümanları da yakından ilgilendiren bir proje. Projedeki hatalar ve gerçekleştirilen yıkım ise neredeyse hiç gündeme gelmiyor.

KÜLTÜR-SANAT 1 Nisan 2016

Suriye Ateşkesi: Son 5 Yılın En Büyük Fırsatı

İhlal edilen ateşkeslere ve her an yeniden ortaya çıkabilecek korkutucu senaryolara rağmen ABD ve Rusya aracılığıyla Suriye’de gerçekleştirilen ateşkes hem bir miktar insani yardımın içeri girişi için bir tedbir, hem de kanlı geçen beş yıllık iç savaştan bir çıkış yolu olarak Suriye’de iyi karşılandı.

GÜNDEM 1 Nisan 2016

Bir Saldırganı Anlamak

Bir camiye gamalı haç çizerek boyalı saldırı yapan iki genç cami saldırılarının arkasındaki saldırganların motivasyonları ya da profilleri hakkında da önemli ipuçları veriyor. Bu gençleri –yaptıklarının asla mazur görülecek bir yanı olmadığını bilmek kaydıyla- anlayabilmek cami saldırılarını önleyebilmek için atılacak ilk adımlardan biri.

Cami Saldırıları 1 Nisan 2016

Cami Saldırılarında Buzdağının Görünen Kısmı

Hollanda’daki cami saldırıları alarm veriyor. Araştırmacılar tarafından kayıt altına alınan saldırılar 2014’ten beri giderek artarken basına yansıyanlar buzdağının sadece görünür kısmı.

ANALİZ 1 Nisan 2016

Lakaytlığın Gölgesinde Büyüyen Tehlike: Cami Saldırıları

Cami saldırısı denildiğinde kundaklama ile duvarlara yazılan yazı veya kırılan camlar arasında derece farkından başka bir fark yok. Zira bugün cami penceresini kırmaya cesaret eden saldırgan, yüksek bir psikolojik eşiği aştığını ve her an daha fazlasını yapmaya hazır olduğunu göstermektedir.

ANALİZ 1 Nisan 2016

“Durchsetzungsinitiative” SVP’yi Durdurur Mu?

İsviçre’de suç işleyen yabancıları kayıtsız şartsız sınır dışı etme talebinin oylamaya sunulduğu “Durchsetzungsinitiative” vicdanlı insanların ayaklanması ile şubat ayında reddedildi. Bu gelişmenin sağ popülist SVP’yi durdurup durduramayacağını zaman gösterecek.

GÜNDEM 1 Nisan 2016

Yanlış Barış Elçisi

Münster Üniversitesi’nin davetlisi olarak Almanya’ya gelen Ezher Üniversitesi Rektörü Muhammed el-Tayyip aynı zamanda Alman Federal Meclisi’nde de bir konuşma yaptı. El-Tayyib’in Mısır’daki rejimle ilişkisi onun neden barış elçisi olarak nitelendirilemeyeceğinin de bir kanıtı.

ARKA PLAN 1 Nisan 2016

Spor Salonlarında Başörtülü Kadınlara Ayrımcılık

Müslüman kadınların spor salonlarında başörtüleri gerekçe gösterilerek yaşadıkları ayrımcılık kimi zaman güvenlik, kimi zaman da spor salonunun “imajı” üzerinden gerekçelendiriliyor. Almanya’da Genel Eşit Muamele Yasası kapsamında bu uygulamalara verilen yanıt ise çoğu zaman belirsiz.

ALMANYA 1 Nisan 2016

VMF: Mülteci Yardımında Köprü Dernek Kuruldu

Almanya’daki Müslüman dinî cemaatler ülkede Müslümanlar tarafından gerçekleştirilen mülteci çalışmalarını daha sistemli hâle getirmek için Müslüman Mülteci Yardım Derneği’ni (VMF) kurdular. Dernek başkanı Nurhan Soykan ile derneğin kuruluşunu ve amacını konuştuk.

GÜNDEM 1 Nisan 2016