Hollanda’da Suriyeli Mülteci Aileye Komşu Eziyeti Video Kaydında

Hollanda’nın Heerlen şehrinde komşusu tarafından defalarca saldırıya uğrayan, bahçesine patlayıcı atılan, çocukları köpek saldırısına uğrayan Suriyeli aile polisten yeterli yardım alamayınca Belçika’ya sığındı.

GÜNDEM 17 Aralık 2020

Fransa İslam Konseyi Başkanı: “Farklı Olmak Sorun Doğurur”

Fransa İslam Konseyi (CFCM) Fransa'da devletle İslam arasında diyaloğu gerçekleştirmek niyetiyle kurulmuş bir organizasyon. CFCM Başkanı Dalil Boubakeur sorularımızı yanıtladı.

FRANSA 1 Eylül 2014

Hindistan’da Müslümanlara Yönelik Şiddet Durmuyor

Hindistan Başbakanı Nerandra Modi’nin, Müslümanların Bangladeş’ten gelen yasa dışı göçmenler olduğunu söylemesinin ardından bu sene mayıs ayında Assam eyaletinde onlarca Müslüman, Hindu milliyetçileri tarafından katledildi. Adına Hindu Uyanışı denilen bu tarz saldırılar, ülkedeki Müslümanların endişelerini daha da arttırıyor.

DÜNYA 1 Eylül 2014

“Diakonie, İslami Sosyal Hizmet Kurumunu Destekleyecektir”

Almanya’daki Katolik Caritas’ın ardından en büyük sosyal hizmet kurumu olan ve Protestan değerlerine göre hizmet sunan Diakonie’nin başkanı Ulrich Lilie, kurulabilecek İslami sosyal hizmet kurumunu ve Diakonie’nin bu konudaki tutumunu değerlendirdi.

ALMANYA 1 Eylül 2014

“Sosyal Hizmet Çalışmalarında Dinin Temel Bir Yeri Var”

İslam bilimci ve gazeteci Michael Kiefer İslami sosyal hizmet çalışmalarının kurumsallaşmasına yönelik sorularımızı yanıtladı.

ALMANYA 1 Eylül 2014

Irkçılık ve Ön Yargıda Yeni Bakışlar: Müslümanların Irklaştırılması

Günümüzde İslam karşıtlığı, kendisini bir ırklaştırma (İng. “racialization”) ile birlikte gösteriyor. Bu ırklaştırma ve ardından ortaya çıkan yeni nefrette, ırklara dayalı fiziki farklılıklara göre değil, inanca göre bir ötekileştirme ortaya çıkıyor. Artık Müslümanlar Batı tarafından “öteki” kabul edilen bir medeniyetin taşıyıcısı olarak görülerek kolektif bir ayrımcılığa uğruyorlar.

AVRUPA 1 Eylül 2014

“İslami Sosyal Hizmet Kurumu, Ciddi Bir Muhatap Olacak”

Alman Federal Parlamentosu üyesi ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD)’nin Kilise ve Dinî Cemaatler Sorumlusu Kerstin Griese, Alman siyasetinin kurulabilecek İslami bir sosyal hizmet derneğine dair tutumunu değerlendirdi.

ALMANYA 1 Eylül 2014

Orta Doğu Sorunu ve Avrupa’da İslam’a Linç

İsrail’in yaklaşık iki bine yakın Filistinlinin hayatına mal olan saldırıları, sadece Orta Doğu’yu değil, Avrupa’daki Müslümanları da yakından etkiledi. İsrail’in insan hayatını hiçe sayan eylemlerini kınamak için yapılan gösteriler, Almanya’da antisemitizm tartışmasını alevlendirdi. Bir süre sonra medyada İsrail’in hukuku ayaklar altına alan siyaseti değil, Müslümanların ne kadar antisemitik olduğu tartışılmaya başlandı.

AVRUPA 1 Eylül 2014

Ayrımcılığa Karşı Güçlü Kale: İmam Abdullah Harun

Güney Afrika’da apartheid rejimiyle mücadele eden Müslümanlardan en önemlisi olan İmam Abdullah Harun, bu uğurda hayatını kaybetmiş bir önder, din adamı ve ayrımcılıklara karşı dirayet gösteren güçlü bir yurttaştı.

PANORAMA 1 Eylül 2014

Dinî Hoşgörüsüzlüğün En Açık Rengi: Sri Lanka’da Budistlerin Müslümanlara Saldırıları

2009’daki sivil savaş bittiğinden bu yana Sri Lanka bir kez daha uluslararası şiddet ile küresel dikkati üzerine topladı. Bu seferki zulüm ve baskı Budistler tarafından Müslümanlara uygulanıyor.

ASYA PASİFİK 1 Eylül 2014

Yeni Bir Alan ve Toplumsal Bir Talep: İslami Sosyal Hizmet

Alman İslam Konferansı, bir İslami Sosyal Hizmet Derneği’nin ve İslami Manevi Rehberlik Enstitüleri’nin kurulması konusunda talebini dile getirdi. Bu tutum devletin Müslüman dernekleri Almanya’daki mevcut yapıya katma arzusunun da bir göstergesi. Buna karşın aksiyoncu bir tavır, üzerinde düşünülmeden alınan kararlara yol açmamalı.

ALMANYA 1 Eylül 2014

Almanya’daki Müslümanların Sosyal Devlete Katkıları

Alman İslam Konferansı gelecek yasama döneminde, yeni kadrosuyla, İslam çatı kuruluşları ile birlikte İslam’ın ve Müslümanların Almanya’da daha güçlü bir uyumunu sağlamak amacıyla “sosyal hizmet” ve “manevi rehberlik” konularına ağırlık vermek istiyor. Bu bir sürpriz değil, çünkü “İslami sosyal hizmet” konusu yıllardan beri İslami cemaatler çapında yoğun bir şekilde tartışılıyor. Üzerinde durulması gereken asıl mesele, Almanya’da doğal bir seyir içinde oluşmuş bulunan sosyal hizmet sisteminde İslami bir sosyal hizmet kurumunun nasıl teşkil edileceğidir.

ALMANYA 1 Eylül 2014

Eş Birleşiminde Almanca Şartına Elveda: Bir Mücadelenin Tarihi

ABAD, Almanya’da eş birleşiminde dil şartının Türk vatandaşları için geçerli olamayacağına karar verdi. Dil şartının kaldırılması, çetin bir hukuk mücadelesinin başarılı sonuçlarından biri. Süreç, hukuki mücadele yollarının önemini yeniden gözler önüne seriyor.

ALMANYA 1 Eylül 2014

Almanya’da Sosyal Hizmet Kuruluşlarının Yapısı

Sosyal hukuk devletlerinde, toplumun anayasa ile güvence altına alınan sosyal hak ve hizmetlerden eksiksiz bir şekilde yararlanabilmesine ve devletin bu alandaki yükünü hafifletmeye yönelik kâr amacı gütmeyen çeşitli serbest sosyal hizmet dernekleri vardır.

ALMANYA 1 Eylül 2014