Avusturya İslam Yasası: “İtibarından Daha İyi Bir Yasa”

Müslüman cemaatlere yönelik hukuki düzenlemeler farklı kesimlerden farklı tepkiler alıyor. Genellikle muhafazakâr Hristiyanlar tarafından takdirle karşılanan Avusturya İslam Yasasına bakışlar da bu farklılıktan etkileniyor. Kimilerine göre yasa, anayasaya bütünüyle uygun.

AVUSTURYA 1 Nisan 2015

Avusturya Hükûmetinin Yetkisi Her Şeyden Üstün Mü?

Müslümanların otorite ile ilişkisinde belirleyici olan nedir? Hükûmetin ya da idarecinin yetkisinin her şeyden üstün olduğuna dair inanç mı? Devlete karşı gelmenin imkânsız olduğuna dair düşünce mi? Bu sorular uzun vadede Avrupa’daki Müslümanların haklarını edinmeleri için devlet yetkilileriyle gerçekleştirilen müzakerelere damga vurmuş durumda.

AVUSTURYA 1 Nisan 2015

İsrail’de Değişim Başka Bahara Kaldı

17 Mart 2015’te yirminci Knesset Parlemento Seçimlerinde Netanyahu hükûmetine dair fikir ayrılıkları ve kararsız seçmenlerin sayısı artmış bir şekilde İsrailli seçmenler sandıklara gitti. Genel Seçimler son on yılda ülkenin en şiddetli yılları olarak tarihe geçen İsrail’in geçtiğimiz yaz gerçekleşen Gazze saldırıları ve Kudüs ile civarındaki kargaşaların ardından yapıldı.

DÜNYA 1 Nisan 2015

Truva Atı Operasyonu Telafi Edilebilecek Mi?

Mart 2014’te Birmingham Belediyesi’ne gönderilen ve bölgedeki bazı okulların sözde “Truva Atı Operasyonu” denilen bir operasyonla “İslamcı” aşırılar tarafından ele geçirilme planını anlatan mektup Birleşik Krallık’ın gündemini uzun süre meşgul etti. Aradan geçen bir senenin ardından açıklanan raporda böyle bir operasyonun aslında var olmadığı açıklandı. Raporun ardından Müslümanların zedelenen güvenlerinin nasıl telafi edileceği ise merak konusu.

BİRLEŞİK KRALLIK 1 Nisan 2015

Lisanslı Ayrımcılıktan Kucaklayıcı Siyasete Doğru

Avrupa genelinde terörle mücadele kapsamında yürürlüğe giren önlemler daha büyük eşitsizlik ve dışlanmalara kapı aralıyor. Bu önlemler mevcut “sorunu” çözmeyeceği gibi sorunu daha da büyütecek gibi görünüyor. Çözüm ise ayrımcılıkla mücadele ederek kucaklayıcı bir siyaset takip etmek.

AVRUPA 1 Nisan 2015

Hem Sultana Hem De Halka Dost Bir Veli: Yahya Efendi

İstanbul evliyasından kabul edilen Yahya Efendi, Boğaz’ın dört manevi bekçisinden biri olarak bilinmektedir. Diğer üç manevi bekçi ise Üsküdar’da Aziz Mahmud Hüdâî, Sarıyer’de Telli Baba ve kabri Beykoz’da olduğu sanılan Yûşa peygamberdir.

PANORAMA 1 Nisan 2015

Müslüman Çocuklara Radikalleşme İthamı

Avusturya’da kendisini İslam uzmanı olarak tanıtan Ednan Aslan okul idarecilerine Müslüman öğrencilerin radikalleşmesine dair seminerler verdi. Bu seminerlerde Müslümanların radikalleşmesinde ulusal kimliğin, uluslararası gelişmelerin, dernek ve cami gibi dinî çevrelerin etkili olduğu belirtildi. Bugün Viyana okullarındaki Müslüman öğrencilere yönelik rahatsız edici genel şüphenin nedeni bu tarz sorunlu içerikler incelendiğinde daha iyi anlaşılabilir.

AVUSTURYA 1 Nisan 2015

Müslüman Öğretmenin Güncesi: “Artık Çalışmıyor Olmamın Nedeni…”

“Viyana’da beşinci senemde lise son sınıflara İslam din dersi veren bir öğretmen olarak çalışmaktayım. Aslında ‘çalışmaktaydım’ demem daha doğru olacak.” Murat Hirsekorn, öğretmenliği bırakmasına neden olan olayları anlattı.

AVUSTURYA 1 Nisan 2015

Sayısı Az, Etkisi Büyük Müslümanların Ülkesi: Japonya

100.000 Müslümanın bulunduğu Japonya’da Fatimah Hanako Lijiima ve Haroon Qureshi çiftinin çalışmaları dünyanın diğer ülkelerindeki Müslümanlara örnek oluyor. Çiftin Osaka’daki ufak bir cemaatten, etkin ve canlı bir uluslararası kuruma dönüştürdüğü İslami dernek, kamuoyu çalışmalarının İslam’ın toplumdaki imajına ne denli olumlu etkide bulunduğunun göstergesi.

PANORAMA 1 Nisan 2015

“Eleştiri Sadece Meşru Değil, Aynı Zamanda Gerekli”

Müslüman Avusturyalılar İnisiyatifi Başkanı ve uluslararası kuruluşlarda aktif bir Müslüman olan Tarafa Baghajati ile Müslümanların eleştirel tavrının nasıl korunabileceği hakkında görüştük.

Dinî Cemaat-Devlet İlişkisi 1 Nisan 2015

Federal Anayasa Mahkemesi’nin Başörtüsü Kararı

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi başörtüsü hakkında verdiği karar ile çoğulcu toplumun oluşması yönünde önemli bir adım attı. Fakat mahkeme bu kararıyla ortaya koyduğu çağrının toplumsal bir kabule ihtiyaç duyduğunu ve meydana gelebilecek olası anlaşmazlıkların temel haklarda sınırlamalara yol açabileceğini de ima etmiş oldu.

ALMANYA 1 Nisan 2015

“Hükûmetlerin Dinî Cemaatleri Siyasi Ajandayla Finanse Etmesi Sorunlu”

Volker Beck, 1994 yılından beri federal milletvekili ve Bündnis 90/Yeşiller’in din politikaları ve iç siyaset sözcüsü. Beck, Avusturya örneğinden hareketle dinî cemaatlerle devlet arasındaki ilişkilere dair sorularımızı yanıtladı.

ALMANYA 1 Nisan 2015

“İslam Karşıtı Suçlara Yönelik Avrupa Genelinde Bir Strateji Gerek”

Müslümanlar senelerdir Avrupa’nın hemen her ülkesinde kendilerine yönelik suç eylemlerinden mağdur durumdalar. Kimi zaman Müslüman bireylere, kimi zamansa cami ve kültür dernekleri olmak üzere İslami kuruluşlara yönelik saldırılara karşı koyabilmek için Avrupa genelinde bir karşı stratejinin oluşturulması şart.

AVRUPA 1 Nisan 2015

Avusturya’da Don Kişot Sendromu ve Kanunlaşan İslamofobi

Don Kişot, hayali düşman kurgusu üzerinden yel değirmenlerine saldırırdı. Avusturya’da İslam Yasası ile kanunlaşan tehdit kurgusu ise Don Kişot’un maceraları kadar sevimli değil. Bilakis bu kurgu, ülkenin hem uluslararası hem de iç hukuk bağlamında oldukça büyük sorunlar yaşayacağının bir habercisi.

ANALİZ 1 Nisan 2015