İmamlara Yönelik Bir Eğitimin Düşündürdükleri

Müslümanlara yönelik sunulan önleyici tedbir programlarının katılımcıları ya da organizatörlerinin temel motivasyonları neler? Toptan bir şekilde önleyici tedbirlere karşı cephe almak mümkün ve mantıklı mı? Bu ve daha birçok sorunun cevabını bulmak için Osnabrück Üniversitesinin “Cami Cemiyetlerinde Gençlik Çalışmaları ve Aşırılığın Önlenmesi” başlıklı programını ziyaret ettik.

GÜNDEM 1 Mart 2016

Bir Koltukta İki Karpuz

Avrupa kamuoyunun mültecilere yaklaşımı su altında kalan bir evde boru patlağını bulup kapatmak yerine kovalarla yerdeki suyu dışarıya taşımak gibi verimsiz bir çabaya benziyor. Patlak boru onarılmadıkça kriz çözümsüz bir yumağa dönmeye devam edecek.

AVRUPA 1 Mart 2016

“Devletlerin Ulusal Egolarını Arkalarında Bırakmalarını Umuyorum”

Avrupa Parlamentosu Milletvekili olan Birgit Sippel (SPD) 2009 yılından beri parlamentoda Avrupalı Sosyal Demokratların iç politika sözcüsü olarak göç, iltica ve serbest dolaşım konularıyla ilgileniyor. Sippel ile “mülteci krizi” üzerine konuştuk.

GÜNDEM 1 Mart 2016

Merkel Suriyelilerin Annesi Mi?

Merkel, hem Almanya’da hem de Suriye’de “Anne” olarak adlandırılıyor artık. Merkel’e duyulan bu şükranın değişip değişmeyeceği, onun gösterilen popülist tepkilere karşı kararlı durabilmesine bağlı. Bu kararlılığı ise zaman gösterecek.

ALMANYA 1 Mart 2016

IŞİD İçin Savaşanlar Kimler?

IŞİD, barbarca eylemleriyle dünya kamuoyunu meşgul ediyor. Öte yandan şiddetin bu derecesini anlayabilmek için “Bu terör örgütünde savaşanlar kim ve İslam’la nasıl bir bağları var?” sorusunun cevaplandırılması önem taşıyor.

ARKA PLAN 1 Mart 2016

“Ya İlim, Ya Ölüm”: Ahmet Muhtar Büyükçınar

1920 yılında Türkiye’nin Gaziantep şehrinde dünyaya teşrif eden Ahmet Muhtar Büyükçınar Hocaefendi’nin ezberleri bozan ibret dolu hayat hikâyesi ardında bıraktıklarına örnek oluyor.

PANORAMA 1 Mart 2016

Gayrimüslim Azınlıklar Müslümanlardan Gerçek Bir Destek Bulabilecek Mi?

Marakeş Deklarasyonu, Müslüman ülkelerde yaşayan gayrimüslim azınlıkların haklarının iyileştirilmesine yönelik 2016 yılının başında dünyanın farklı ülkelerinden Müslümanların katılımıyla Marakeş’te ilan edilen bir bildirge. Deklarasyonun hedefine ulaşıp ulaşamayacağını ise zaman gösterecek.

ARKA PLAN 1 Mart 2016

“Her Anlaşmazlığın Nedeni Etnik Ya Da Dinî Olmak Zorunda Değil”

ABD’deki Hamtramck şehrinde 2015 yılı kasım ayında İl Meclisi Seçimleri oldu. Seçimlerin sonunda meclisteki 6 koltuktan 4’ünü Müslüman adayların kazanması üzerine ülkede gözler Hamtramck’a çevrildi. Hamtramck Belediye Başkanı Karen Majewski ile bu durumun neden garip karşılandığını konuştuk.

AMERİKA 1 Mart 2016

ABD’de Artan İslam Düşmanlığı

Amerika Birleşik Devletlerinde Donald Trump’ın saldırgan seçim kampanyası ülkedeki Müslüman karşıtı söylemi güçlendiriyor. Tehlikeli sonuçlar doğuracak olan bu zehirli atmosferin vicdanlı siyasilerin etkin girişimleriyle durdurulması şart.

AMERİKA 1 Mart 2016

Köln Olaylarının Siyasi İstismarı

Köln olaylarının istismar edilmesinin ardından ihtiyaç duyulan şey cinsiyetçilik ve cinsel içerikli şiddete dair toplumsal alanda yapıcı bir tartışma. Zira dışlama, ön yargı ve kutuplaşma ile hiçbir sorun çözülmez.

Köln Yılbaşı Olayları 1 Mart 2016

“Yanlış Muhataplarla Kaybedecek Vaktimiz Yok”

Muhammad Sameer Murtaza Weltethos Vakfı bünyesinde siyaset ve İslam bilimcisi olarak faaliyet gösteren Muhammad Sameer Murtaza ile Müslüman erkek tartışmasında Müslüman cemaatin pozisyonu üzerine konuştuk.

Köln Yılbaşı Olayları 1 Mart 2016

Avrupa’nın Müslümanlardan Yeni/Eski Korkusu

Bugün “Müslüman erkek” profiline dair yinelenen birçok ifadenin kökü bundan yüzyıllar öncesine dayanıyor. Bugün sağcı kesimler tarafından merasim hâline getirilen kalıp yargılar ise anaakım medyaya taşınmış durumda.

Köln Yılbaşı Olayları 1 Mart 2016

“Çarpık Tablolarla Yanlış İfadeler Kullanılıyor”

Avrupa’daki Müslüman cemaatlerin cinsiyet tartışmalarıyla ilgili mesafe katedemediğine dair ithamları Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici ile konuştuk.

Köln Yılbaşı Olayları 1 Mart 2016

“Müslüman Erkek” Tartışmasında Fikrî Kundakçılık

Genellenerek olumsuz bir çerçeveye sığdırılan Müslüman erkekler, mülteci tartışmasında araçsallaştırılmalarının yanı sıra fikrî kundakçılık yapan çevrelerin de hedefi hâline geliyorlar.

Köln Yılbaşı Olayları 1 Mart 2016