Melek Paşalı ile Avrupa’da Türkçe Edebiyat Üzerine Bir Söyleşi

Melek Paşalı, edebiyatla akademik düzeyde ilgilenen, yaptığı edebiyat okumalarıyla gençlere Türk edebiyatının klasik ve modern eserlerini sevdiren bir edebiyatçı. 2001-2008 yıllarında Viyana’da yaşayan Paşalı ile Avrupa’da Türkçe edebiyatı konuştuk.

Avrupa'da Türkçe Edebiyat 18 Mayıs 2020

ABD Yaptırımları Altındaki İran’ın Koronavirüsle Mücadelesi

İran hükümeti pandemik salgına karşı harekete geçmekte yavaş ve verimsiz davranırken, İran’a Trump yönetimi tarafından uygulanan yaptırımlar işleri daha da kötüleştiriyor.

DÜNYA 1 Mayıs 2020

Nedim Gürsel ile Fransa’da Türkçe Edebiyat Üzerine: “Anadilime Sadık Kaldım”

Nedim Gürsel uzun yıllardır Fransa’da yaşıyor. Kitapları 20’den fazla dile çevrilen yazar, eserlerinin büyük çoğunluğunu Türkçe olarak kaleme alıyor. Gürsel’le Fransa’da Türkçe yazın deneyimi üzerine konuştuk.

Avrupa'da Türkçe Edebiyat 1 Mayıs 2020

Sadık Yemni ile Avrupa’da Türkçe Edebiyat Üzerine: “Geleceğin Kafkaları Yetişebilir”

Uzun yıllar Hollanda’da yaşamış, edebiyatın polisiye, bilim kurgu, fantastik ve gerilim türlerinde otuz küsur eser vermiş olan Sadık Yemni ile Hollanda’da Türkçe yazın deneyimi hakkında konuştuk.

AVRUPA 1 Mayıs 2020

Avrupa’da Gençlerin Türkçe Edebiyata İlgisi Nasıl?

Avrupa’da Türkçe edebiyat her ne kadar ilk ve ikinci neslin edebiyatı olarak tasavvur edilse de bugün üçüncü nesil Türkiye kökenli gençler de Türkçe şiir, öykü ve roman yazıyor. Ömer Faruk Bağ, Ecem Tuba Hızarcı ve Mehmet Bolat ile Avrupa’da Türkçe edebi eser üretimi hakkında konuştuk.

AVRUPA 1 Mayıs 2020

Bir Hayaletin İzinde: Avusturya’da Türkçe Edebiyat

Avusturya’da bir Türkçe edebiyattan bahsedilebilir mi? Ülkedeki Türkçe edebiyatın mazisi nasıl? Bu soruların cevaplarını Ercüment Aytaç, Ali Işık ve Melek Paşalı ile konuştuk.

Avrupa'da Türkçe Edebiyat 1 Mayıs 2020

Hollanda’da Türkçe Edebiyat, Türkiye’den Göç Edenlerin Edebiyatı Mı?

Hollanda’da Türkçe edebiyat ile uğraşan Ferda Güneş Aydın, Murat Tuncel ve Muzaffer Yanık ile ülkedeki Türkçe edebiyatın dünü, bugünü ve yarınını konuştuk.

Avrupa'da Türkçe Edebiyat 1 Mayıs 2020

Mülteci Edebiyatı: “Evrenin Merkezi Güneş Değil, Pasaporttur”

Mülteci edebiyatı, sığınma taleplerinin meşrulaştırılması için mültecilerin yaşadığı travmatik olayların yansıtılmasından mı ibaret? Mülteci edebiyatının tarihinin kısa bir özeti.

Avrupa'da Türkçe Edebiyat 1 Mayıs 2020

Almanya’da Türkçe Edebiyata ve Türkçe Konuşan Edebiyatçılara Tarihsel Bakış

Türk-Alman edebiyatı tarihsel olarak incelendiğinde, birinci kuşakta “Misafir İşçi Edebiyatı”, ikinci kuşakta “Göçmen Edebiyatı” ve son kuşak için “Kültür-aşırı Edebiyat” isimlendirmeleri göze çarpmaktadır.

Avrupa'da Türkçe Edebiyat 1 Mayıs 2020

Misafir İşçi Edebiyatından Transnasyonel Edebiyata

Göçün edebiyata izdüşümünün incelenmesi son dönemlerde önem kazandı. Farklı şekillerde isimlendirilen bu alan, içinde barındırdığı çeşitli dinamiklerle sınırları aşarak farklı kesimden okurlara hitap eden bir tür olarak göze çarpıyor.

AVRUPA 1 Mayıs 2020

MCB Dosyası ve Birleşik Krallık Siyasetinde İslamofobi

İngiltere Müslüman Konseyi’nin hazırladığı İslamofobi dosyası Birleşik Krallık siyasetindeki İslamofobik düşünceleri ortaya koyuyor. Ülkede iki siyasi parti, İslamofobi iddialarıyla karşı karşıya.

ANALİZ 1 Mayıs 2020

Hollanda’da Denk Partisi’nde Yaşanan Deprem ve Arka Planı

Hollanda’da DENK Partisi geçtiğimiz aylarda büyük bir deprem yaşadı. Partinin en üst kademesinde yaşanan çatışma, önemli bir soruyu açığa çıkartıyor: Hollanda’nın siyasi tarihinde büyük bir başarı elde eden parti, siyaset sahnesinden silinecek mi?

ARKA PLAN 1 Mayıs 2020

Koronavirüs Zamanında İslamofobi ve Savunmasız Müslümanlar

İslamofobi küresel bir fenomen. Dünya genelinde birbirini tekrarlayan İslamofobik şablonlar İngiltere ve Hindistan örneğinde koronavirüs salgını esnasında da devam ediyor.

ANALİZ 1 Mayıs 2020

Fransa’da Ramazan: “Manevi Yakınlık, Sosyal Mesafe Tedbirlerini Aşacak”

Fransa’da ramazan sosyal mesafe kısıtlamalarıyla başladı. Ülkedeki Müslümanlar, ramazanda katı tedbirler ışığında da manevi yakınlığın sağlanabileceği görüşünde.

ARKA PLAN 1 Mayıs 2020