Bitmeyen Savaş ve Salgın Arasında Sıkışıp Kalan Libya Halkı

Libya’da şiddetli çatışmaların etrafında Trablus’un dinmek bilmeyen savaşı ve koronavirüs salgını ülkeyi vururken Libyalılar görünürde çıkışı olmayan umutsuz bir gerçekliğe sabrediyor.

DÜNYA 1 Haziran 2020

“Anaokulsuzluk”: Kreş ve Anaokulu Gerçekten Bir İhtiyaç Mı?

Kreş ve anaokulları çalışan ebeveynler için kısmen bir mecburiyet. Birçok ülke, dezavantajlı grupların çocuklarının anaokullarına gitmesini teşvik ediyor. Peki küçük çocuklar için kreş ve anaokulları gerçekten bir ihtiyaç mı? Çocukların aileden ayrı bakımlarının dezavantajları var mı? Bu soruyu, çocuklarını anaokullarına göndermeyi tercih etmeyen ailelerle konuştuk.

Anaokulunda Müslüman Çocuklar 1 Haziran 2020

“Çocuklar İçin Yemek Öğünleri Ayırıcı Değil, Birleştirici Olmalı”

Prof. Dr. Paula Schrode, Bayreuth Üniversitesi’nde güncel İslam kültürleri alanında öğretim üyesi olan bir din bilimci. Doktora çalışmasını “Helal beslenmeye dair Sünni-İslam diskurları” konusunda tamamlayan Schrode ile anaokullarında helal beslenmeyi konuştuk.

Anaokulunda Müslüman Çocuklar 1 Haziran 2020

“Erken Çocukluk Tecrübeleri Bize Bir Ömür Boyunca Eşlik Eder”

Öğretmen ve İslam din eğitimcisi olan Naciye Kamçılı-Yıldız, Paderborn Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Yıldız’la anaokulu ve kreşlerdeki dinî çeşitlilik hakkında konuştuk.

Anaokulunda Müslüman Çocuklar 1 Haziran 2020

Batı Avrupa’da İslami Anaokullarının Bilançosu

Milyonlarca Müslüman'ın yaşadığı Batı Avrupa ülkelerinde İslami anaokullarıyla ilgili yasal zemin nasıl? Avusturya, Fransa, Belçika, Hollanda ve İngiltere’de İslami anaokullarıyla ilgili durumun kısa bir özeti.

Anaokulunda Müslüman Çocuklar 1 Haziran 2020

Almanya’da “İslami Anaokulu” Mümkün Mü?

Almanya’da İslami anaokulu açmanın önünde yasal olarak bir engel olmamasına karşın uygulamada karşılaşılan bürokratik engeller ülkede İslami anaokulların açılmasını güçleştiriyor.

Anaokulunda Müslüman Çocuklar 1 Haziran 2020

Hollanda’da Camilere Meclis Soruşturması: Siyasi, Ayrımcı ve Yaftalayıcı

Hollanda’daki cami derneklerine yurtdışı finansman konusunda siyasi baskılar giderek artıyor. 2020 şubatında camiler, Hollanda siyasi sisteminde en ağır yöntemlerden biri olarak değerlendirilen meclis soruşturmasına tabi tutuldu. Soruşturmanın akabinde hükümet, “özgür olmayan ülkelerden” finansmanın yasaklanması için yasa tasarısı hazırladı.

GÜNDEM 1 Haziran 2020

Anaokullarının Müslüman Çocuklar Açısından Önemi

Anaokulları küçük yaştan itibaren çocuklara öz kimliklerini geliştirme ortamı ve başkalarıyla iletişim kurma fırsatı sunan ideal ortamlardır. Ancak bunun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için anaokulunun belli bazı şartlara haiz olması gerekiyor.

Anaokulunda Müslüman Çocuklar 1 Haziran 2020

“Sorun Üniformasının Hakkını Vermeyen Birkaç Polisten Daha Fazlası”

Fransa’da polis şiddeti endişe verici boyutta. Ülkede koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan sağlık krizi yanında işçi sınıfı mahallelerinde çoğalan polis mevcudiyeti, daha derin bir sorunun göstergesi.

GÜNDEM 1 Haziran 2020

Anaokulunda İki Dillilik ve Çok Dillilik Tartışmasına Bakış

Anadili Türkçe olan göçmen kökenli çocukların çok dilliliğini nasıl teşvik etmeli? Anaokulunda iki dilli uygulamaların avantajları neler? Anaokulunda çok dillilikle ilgili temel tartışmalar, ailelerin daha bilinçli olması gerektiğini ortaya koyuyor.

Anaokulunda Müslüman Çocuklar 1 Haziran 2020

Azınlıkların Kovid-19 Ölüm Oranı Çoğunluğa Kıyasla 2,5 Kat Daha Fazla

Kovid-19 salgınının kısa sürede çok hızlı bir şekilde yayıldığı İngiltere’de salgından en fazla etkilenen toplum kesimini Müslümanlar oluşturuyor. Uzmanlar bu durumda çeşitli toplumsal faktörlerin etkili olduğunu düşünüyor.

TOPLUM 1 Haziran 2020

Okul Öncesi Mahremiyet Eğitimi ve Anaokulları

Batı Avrupa’da Müslüman ailelerin anaokulu çağındaki çocuklarıyla ilgili en büyük endişelerinden biri mahremiyet eğitimi. Anaokullarında çocukların mahremiyet konusunda hassas olması için mahremiyet eğitiminin önce evde başlaması gerekiyor.

Anaokulunda Müslüman Çocuklar 1 Haziran 2020

Batı Avrupa’da Okul Öncesi Kurumların Dünü ve Bugünü

Batı Avrupa’da sanayileşmenin geleneksel aile yaşamında meydana getirdiği değişiklikler çocukların bakımının erken yaşlarda farklı kurumlarca üstlenilmesini de beraberinde getirdi. Okul öncesi olarak adlandırılan bu dönemde çocuklara verilen eğitim ve bakımın içeriği ve süresi ülkeden ülkeye göre çeşitlilik gösteriyor.

Anaokulunda Müslüman Çocuklar 1 Haziran 2020

NSU Davasının Sonu Ya Da Sınıfta Kalan Mahkeme

6 Mayıs 2013 tarihinde başlayan NSU davası 21 Nisan 2020'de tamamlanan gerekçeli kararla şimdilik son buldu. Peki Almanya'yı derinden yaralayan terör örgütüne dair soruların ne kadarı yanıtlandı?

GÜNDEM 24 Mayıs 2020