Ulusaşırı Bir Alan Olarak Etnik İşletmeler, Güzellik Sektörü ve Düğün Merasimi

Almanya’daki kuaförler, bir yanıyla etnik girişimciliğin bir parçası, diğer yanıyla ise göç, güzellik anlayışı ve istihdam konularıyla alakalı farklı konuların kesişim alanı.

Avrupa'da Düğün 2 Ekim 2020

Avusturya’da “Big Brother” Kurumuna İhtiyaç Var mı?

Avusturya’da “Siyasal İslam Takip Merkezi” gündemde. Kurulacak merkez, ülkedeki Müslümanların toplumsal gerçekliğinin çok gerisinde.

ARKA PLAN 8 Eylül 2020

Genel Şüphe ve Otosansür: Almanya’da İslamcılığı Önleme Tedbirleri

Almanya’da İslamcılık en tehlikeli ideolojilerden biri olarak görülüyor. 2020 yılı için 400 milyon avroluk bütçe, içerisinde “İslamcılık”ın da dâhil olduğu aşırı ideolojilerle mücadeleye ayrılmış durumda. Peki İslamcılığı önleme tedbirlerinin Müslümanlar üzerindeki yıkıcı etkileri neler?

ALMANYA 30 Ağustos 2020

Beyrut Patlaması Çöküşe Giden Lübnan’ı Sarstı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta ağustos ayının başında yaşanan yıkıcı patlama sonrasında Beyrutlular arasında yaşanan şok ve acı kısa bir süre yöneticilere karşı geniş bir öfkeye dönüştü ve bakanlar kurulunun istifasıyla sonuçlandı.

DÜNYA 30 Ağustos 2020

Avrupa’da İslami Düğün: Değişim, Prensip ve Kurallar

Düğünlerin camilerden salonlara taşındığı bir çağda, İslam’ın düğünler için çizdiği çerçeve de giderek unutuluyor. İsraf ve davet kurallarıyla İslami düğün, bugün yaygın olan düğün anlayışından oldukça farklı.

ARKA PLAN 30 Ağustos 2020

“10 Yıl Borç Ödeyecekseniz, İsteklerinizi Gözden Geçirmeniz Gerek”

Almanya’da geçtiğimiz yıl 400 binden fazla kişi evlendi. Bu evliliklerin büyük bir kısmı, Türkiye’dekine benzer düğünlerle kutlandı. Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletindeki Düğün ve Etkinlik Salonları Birliği (VdE) Başkanı Mesut Çetin ile Almanya’daki Türk düğünlerini konuştuk.

ARKA PLAN 30 Ağustos 2020

“Kamera Gözünden” Berlin’de Bir Düğün Töreni

1980’li yıllarda Almanya’daki düğünler videoya kaydediliyor, bu kayıtlar Türkiye’deki akrabalarla paylaşılıyordu. Bugünün düğünleri ise muhayyel bir izleyici/takipçi kitlesi dikkate alarak kurgulanıyor.

ARKA PLAN 30 Ağustos 2020

Ulusaşırı Evlilikler: Sıla ile Gurbetin Düğünü Dernek Olur mu?

Göç sürecinin bir aşaması, hatta bir göç stratejisi olarak karşımıza çıkan “ulusaşırı evlilikler”, aynı zamanda küresel ölçekte bir pazara da sahip. Bu alanda birçok soru da tartışılmayı bekliyor.

ARKA PLAN 30 Ağustos 2020

“Eyvah Türk Düğünü!” – Avrupa’ya Gelen Misafir İşçiler ve Düğün

60’lı yıllarda Avrupa’da düğün ve nişanlar daha çok Türkiye’de yapılsa da zamanla Türk işçilerin ve ailelerin sayılarının artması, kız alıp vermelerin başlamasıyla lokallerde, kiralık salonlarda ve derneklere ait ortak alanlarda yapılmaya başlandı. Bazı düğün fotoğraflarında arkada görülen derneğe ait masa ve dolaplar ile duvardaki haritalar o yıllarda hiç şaşırtıcı değildi.

ARKA PLAN 30 Ağustos 2020

Geleneklerin Eşiğinde: Avrupa’da Karma Düğünler

Türkler arasında “düğün” denildiğinde, akla önce Türkçe konuşan iki kişinin evlenmesi gelir. Farklı kültürden biriyle evlenmek ise “normal”in dışına çıkmak olarak görülür. Peki Avrupa’da karma düğünler aileler tarafından nasıl karşılanıyor? Farklı kültürlerden insanlarla evlenen dört kişiyle düğünleri hakkında konuştuk.

ARKA PLAN 30 Ağustos 2020

“Avusturya’daki Türkler Düğün Trendlerini Geriden İzliyor”

Düğün fotoğrafçılığı, düğün törenlerinin artık vazgeçilmezi. Avusturya’dan Elography’nin kurucusu Elif Özbay ile Avrupa’daki düğünleri konuştuk.

ARKA PLAN 30 Ağustos 2020

Avrupa’da Düğün Maliyeti: Şatoda Bir Prens ve Prenses Düğünü

Almanya ve Hollanda’da düğün yapmanın maliyeti ne kadar? Bu iki ülkeden düğün salonu sahipleri ve organizasyon firmalarıyla düğün masrafını konuştuk.

ALMANYA 30 Ağustos 2020

Eşitlik Ve İnsan Hakları Komisyonu Müslümanlara Eşit Mesafede Mi?

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu (EHRC)’nin İslamofobi kavramına mesafeli yaklaşımı ve Muhafazakar Parti içindeki İslamofobi iddialarını araştırmayı reddetmesi komisyonun Müslümanlarla ilişkisinin sorunlu olduğu iddialarını güçlendiriyor.

BİRLEŞİK KRALLIK 29 Ağustos 2020

Hollanda Temsilciler Meclisi’nin Raporu: “Bir İtham Politikası Oluşmuş Durumda”

Hollanda İslam Federasyonu (NIF) Kurumsal İletişim Başkanı Kenan Aslan ile Hollanda’da camilere yönelik meclis soruşturmasının muhtemel sorunları ve çıkmazlarını konuştuk.

ARKA PLAN 28 Ağustos 2020