Avusturya’da Devletin Kabaran Egemenlik Aşkı

Avusturya’da Müslümanlara yönelik siyasi tutum, seküler hukuk sisteminde olumsuz bir yöne doğru evrilmeye işaret ediyor. Güncel düzenlemeler devlet gücünü arttırırken İslam dinî cemaatlerinin özerkliğini kısıtlar nitelikte.

ARKA PLAN 9 Mart 2021

Fransa Olağanüstü Hâlden Çıkmaya Niyetli Değil

Fransa’da Ulusal Meclis’te yaşanan yoğun tartışmaların ardından cumhuriyet ilkelerini pekiştiren yasa ya da bilinen diğer adıyla “Ayrılıkçılık Yasası”, milletvekilleri tarafından 347 evet, 151 hayır ve 65 çekimser oyla kabul edildi. Tartışmalı yasanın 30 Mart’ta Senato tarafından oylanması bekleniyor.

ARKA PLAN 7 Mart 2021

Ulusal İmamlar Konseyi Şartnamesi’ne Dair

Fransa’da Ulusal İmamlar Konseyinin İlkeler Şartnamesi, ülkedeki “Müslüman öteki”ne bakışı ortaya koydu. İslami inanışın devlet otoritesine rakip olarak görüldüğü metin, Müslümanlara peşin ve açık bir ihtar söylemi üzerine yazılmış durumda.

ARKA PLAN 5 Mart 2021

Danimarka’da Dinî Cemaatlere Danca Vaaz Zorunluluğu

Danimarka’da Danca dışındaki dillerdeki vaazlarla ilgili bir yasa tasarısı gündemde. Tasarıda dinî sohbet ve vaazların Danca yapılması isteniyor. Düzenleme meclisten geçerse, en çok Müslüman cemaati etkileyecek.

ARKA PLAN 3 Mart 2021

Dünyada Kovid-19 Aşısı Dağıtımı: “Önce Ben!”

Kovid-19 aşılarının dünya genelinde adaletsiz bir biçimde dağıtıldığına yönelik endişeler artıyor. Dozların en büyük kısmı yoksul ve gelişmekte olan ülkelere değil, belirli ülkeler bloğuna giderken, bu durum en yoksul ve orta vadede "Önce ben" diyenleri de riske atıyor.

ARKA PLAN 1 Mart 2021

“Türk Girişimcilik Potansiyeli Artarak Çoğunluk Toplumu Zenginleştirecek”

Tanımadığı bir ülkeye gelen ve iş piyasasına uyum sağlayan bir misafir işçi neslinden sonra, girişimciliğe atılan Türkiye kökenlileri Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı’nda Türkiye-Almanya İlişki Ağları ve Göç ve Uyum Bölümü Başkanı Yunus Ulusoy ile konuştuk.

ALMANYA 1 Mart 2021

Hüseyin Yılmaz: “Türkiye Kökenlilerin Esnaflık Kültürü Daha Farklı”

Almanya'da faaliyet gösteren Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Berlin Başkanı Hüseyin Yılmaz’la Türkiye kökenli esnafları konuştuk.

ALMANYA 1 Mart 2021

İslam Ticaret Ahlakı ve Buna Dair Temel Esaslar

Avrupa’da iş hayatına atılan Müslümanların üzerine büyük sorumluluk düşüyor. Peki bir Müslüman’ın ticaret ve iş ahlakı nasıl olmalı?

Avrupa'da Türk Esnaflar 1 Mart 2021

Türkiye Kökenlilerin Avrupa’da Kendi Ayakları Üzerinde Durma Serüveni

Türkiye kökenli girişimciler Avrupa’da uzun yıllardır faaliyet gösteriyor. Bulundukları ülkenin ekonomik ve sosyo-kültürel hayatının artık vazgeçilmez bir parçası hâline gelen Türkiye kökenli girişimcilere günümüzde her sektörde rastlamak mümkün.

Avrupa'da Türk Esnaflar 1 Mart 2021

Kültürel Irkçılık, Yiyecek Kültürü ve NSU Cinayetleri

Avrupa’daki Türkiye kökenli esnaf, aynı zamanda ırkçı saldırıların da odak noktasında. Bu alandaki en acı hafızayı NSU cinayetleri oluşturuyor.

Avrupa'da Türk Esnaflar 1 Mart 2021

Avrupa’da Türkiye Kökenliler ve Etnik Pazarlama

Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli topluma yönelik yapılan pazarlama kampanyaları, 90’lı yılların sonundan bu yana “Ethnomarketing”, yani etnik pazarlama başlığı altında yer alıyor. Bu yeni pazarlama şeklinin oluşumu ve günümüzdeki yeri ise incelemeye değer.

Avrupa'da Türk Esnaflar 1 Mart 2021

Koronavirüs Salgınında Esnaf Olmak: Avrupa’da Türk Restoranları

Avrupa’da Türk mutfağının en önde gelen temsilcileri, Türk restoranları. Koronavirüs salgını esnasında zorluklarla karşı karşıya kalan bu işletmelerin sahipleriyle görüştük. Almanya, Avusturya ve Hollanda’dan 3 restoran sahibiyle bir röportaj.

Avrupa'da Türk Esnaflar 1 Mart 2021

“Bir Yere Ulaşmak İsteyenler Kendi İşini Kurmaya Mecbur Bırakılıyor”

Almanya’da 90’lı yıllarda kendi işini kuran tecrübeli Türk girişimcilerle hangi zor şartlar altında neleri başardıklarını konuştuk.

Avrupa'da Türk Esnaflar 1 Mart 2021

Almanya ve Avrupa’da Türk Girişimciliği: Bir Bilanço

Batı Avrupa ülkelerinde göçmen kökenli girişimcilerin gelişim süreci ve mevcut durum nedir? Hangi noktalarda piyasa zorlukları kendisini gösteriyor? Avrupa’daki Türk işletmelerini gelecekte hangi meydan okumalar bekliyor? 60 yıllık bir bilanço.

Avrupa'da Türk Esnaflar 1 Mart 2021