İngiltere İngiltere | “Entegrasyon Neden Sadece Müslümanlar İçin?”

“Bir Müslümanı Cezalandır” başlıklı skandal mektuplarla haberlere konu olan İngiltere’de Müslüman Konseyi, “entegrasyon” tartışmalarını yeniden gündeme taşıyor.

admin 16 Mart 2018

Britanya Müslüman Konseyi (MCB) tarafından 14 Mart’ta yayımlanan “Paylaştığımız İngiliz Geleceği: Müslümanlar ve Birleşik Krallık’ta Entegrasyon” başlıklı rapor, sürekli Müslüman topluluklar üzerinden tartışılan entegrasyon kavramına ışık tutuyor.

El Cezire’nin haberine göre, çarşamba günü parlamentoya sunulan çalışmada ülkedeki Müslüman toplumundan 30 liderin “eşit entegrasyon” talebi yer alıyor. Liderler, İngiltere’de entegrasyonun yalnızca Müslümanları konu edinerek gündeme taşınmasının açık bir ayrımcılık olduğunu savunuyor.

“Hükümet 2018’de başarılı bir entegrasyon politikası uygulamak istiyorsa bunu kapsayıcı bir formatta sunmalıdır.” diyen Britanya Müslüman Konseyi Genel Sekreteri Harun Khan aynı şeyin “İngiliz kültürü” kavramı için de geçerli olduğunu savunuyor. “Bazı insanlar ‘yeterince İngiliz değil’ gibi düşünülüyor” ifadelerini kullanan Khan, bu durumda söz konusu insanların “medenileştirilmesi gerektiği” düşüncesinin ortaya çıktığını vurguluyor.

Almanya’daki “öncü kültür” tartışmalarını hatırlatan “İngiliz kültürü” kavramı, ülkede aşırı sağcı ve ırkçı söylemlerin güç kazanmaya başlamasından sonra ortaya çıkmıştı.
İngiltere’deki en büyük Müslüman çatı kuruluşu konumundaki Konsey’e, 500 farklı organizasyon, cami, yardım kuruluşu ve okul dahil olmuş durumda.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta yaklaşık 2 milyon 800 bin Müslüman yaşıyor. Müslümanlar nüfusun yüzde 4,4’ünü oluşturuyor. (meb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |