Enerji Krizi Belçika Nükleer Santrallerinin Ömrünü Uzatıyor

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından ülkedeki nükleer santrallerin faaliyet süresini uzatma kararı alan Belçika, 10 yıllık süre artırımı için işlemlere başlattı.

22 Temmuz 2022

Belçika hükûmeti, 2025 yılında kapatılması planlanan nükleer güç santrallerinin faaliyet süresinin 10 yıl uzatılması konusunda Fransız enerji şirketi Engie ile anlaştı.

İki Nükleer Santral İçin Anlaşma Yapıldı

Enerji Krizi

Avrupa Birliği'nin Yeni Enerji Stratejisi Neyi Hedefliyor?

1 Temmuz 2022

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, sosyal medya hesabından, federal hükûmet ile Engie‘nin iki nükleer santralin faaliyet sürelerinin uzatılması konusunda prensipte anlaştıklarını açıkladı.

Jeopolitik istikrarsızlık ortamında Belçika’da enerji arz güvenliğini sağlamak için çalıştıklarına işaret eden De Croo, santraller konusunda firma ile yıl sonuna kadar nihai anlaşma yapılacağını belirtti.

Anlaşma çerçevesinde Belçika’da 1985 yılında inşa edilen Doel 4 ve Tihange 3 reaktörlerinin faaliyet süreleri 10 yıl daha uzatılacak.

Söz konusu biner megavatsaatlik reaktörler 2036’ya kadar çalışmaya devam edecek. Santrallerin işletmecisi Engie olacak. Hükûmet ile Engie, kar ve riskleri yeni kuracakları ortak şirket yapısı içinde paylaşacak.

Süreç Nasıl İşleyecek?

Belçika, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından enerji arz sıkıntısı yaşamamak için daha önce 2025 yılında kapatmayı planladığı nükleer güç santrallerinin faaliyet süresini 10 yıl uzatmaya karar vermişti.

Söz konusu uzatma kararı için yapılması gereken yatırımların ne şekilde karşılanacağı ve riskler konusunda Engie ile hükûmet arasında müzakere yürütülüyordu.

Belçika’da, Hollanda sınırına yakın Doel santralinde 4, Almanya ve Lüksemburg sınırına yakın Tihange nükleer santralinde de 3 olmak üzere toplam 7 reaktör bulunuyor. Bu reaktörlerin ürettiği elektrik, normal şartlarda ülke ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılıyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |