“Uluslararası Toplum Mülteciler Konusunda Daha Fazla Sorumluluk Almalı.”

Bu senenin verilerine göre mültecilerin %80’i gelişmekte olan ülkeler tarafından kabul ediliyor. 2 milyondan fazla Suriyeli mültecinin de yine komşu ülkeler tarafından ağırlandığını belirten Guterres, gelişmiş ülkelere mülteciler konusunda daha fazla sorumluluk alma çağrısında bulundu.

ARKA PLAN 1 Ocak 2014

Rusya Müslümanlarının Devletle Diyaloğu ve Güncel Sorunlar

Rusya Federasyonu Müftüler Konseyi Başkanı, yani Rusya Başmüftüsü Ravil Gaynuddinov ile Rusya’nın Müslümanlara yönelik politikası ve ülkedeki Müslümanların köklü tarihi üzerine konuştuk.

DÜNYA 1 Ocak 2014

Almanya’da Büyük Koalisyon: Kabinede Değişen İsim ve Beklentiler

Almanya’da Angela Merkel’in yeni kabinesi kuruldu. Ülkede en büyük iki partinin uzlaşmasıyla oluştuğu için "büyük koalisyon" olarak adlandırılan hükümette yeni yüzlerin yanı sıra kendilerine aşina olduğumuz simalar da var.

ALMANYA 1 Ocak 2014

Rusya Müslümanları ve Rusya’nın İslam Politikası

Türkiye’den sonra Avrupa’da en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülke Rusya. Ülkede yaklaşık yirmi milyon Müslüman bulunuyor. Bu sayı, toplam nüfusun yüzde 14 ile 15’ini oluşturuyor. Müslümanların ülkede kültürel ve sosyo-politik alanlardaki katkılarını görmezden gelmek zor.

PANORAMA 1 Ocak 2014

“Bu Mülteci Politikasıyla Avrupa Bir Tecrit Toplumuna Dönüşmüş Durumda”

1986 yılında kurulan Pro Asyl Derneği, Almanya ve Avrupa’da mültecilerin korunması ve haklarının takibi konusunda etkili çalışmalar yapıyor. Derneğin Başkan Yardımcısı Bernd Mesovic ile mültecilere duyulan tepkiyi ve Avrupa’nın mülteci politikasında yapması gereken değişiklikleri konuştuk.

ARKA PLAN 1 Ocak 2014

Schwetzingen’de “Cami” Görünümlü Bir Saray ve Türk Modası

Almanya’da, kuşkonmaz şehri Schwetzingen’de, bir ibadethaneden daha çok, güzel bir fotoğraf stüdyosunu andıran bir cami var. Bu cami, Avrupa’da hâlâ ayakta duran tek avlu cami olma özelliğini taşıyor.

ALMANYA 1 Ocak 2014

Güneydoğu Asya Ülkelerinde Şeriat ve Dinî Tolerans Tartışmaları

Brunei’de şeriat uygulamaları ve Malezya’da gayrimüslimlerin “Allah” kelimesini kullanmalarının yasaklanması, Avrupa kamuoyunda Güneydoğu Asya’da dinî toleransın azaldığının işaretleri olarak görülmüştü. Ishtiaq Hossain, Güneydoğu Asya’da uygulanan şeriat hukukunu Perspektif için yorumladı.

ASYA PASİFİK 1 Ocak 2014

Bir Gece Yarısı Köpekler Eşliğinde Sınır Dışı Edilmek

Savaş, yoksulluk ve hastalıklar nedeniyle binlerce insan, hayatta kalabilmek için çoğu zaman sonu ölümle biten tehlikeli yolculukları göze alıyorlar. Günümüzün çözüm bekleyen en büyük meselelerinden biri olan mültecilerin durumu, gündemi her zamankinden daha fazla meşgul ediyor.

ALMANYA 1 Ocak 2014

İngiliz İslam Mütefekkiri: Charles Le Gai Eaton

İngiliz Müslüman toplumunun ve gelenekselci ekolün önemli ve saygıdeğer isimlerinden biri olan ve Hasan Abdul Hakim olarak da bilinen Charles Le Gai Eaton’ın hayat hikayesi hakikati arayan insanlara ilham veriyor.

BİRLEŞİK KRALLIK 1 Ocak 2014

“Akşamları Bir Çatı Altında Uyuyabilmek Alışılmadık Bir Şeydi”

Pro Asyl Derneği’nin kurucusu Jürgen Micksch, Almanya’da insan hakları alanında öncülük yapan önemli bir isim. Micksch ile 30 seneye sığdırdığı mülteci çalışmaları, kurduğu İslam Forumu ve diğer faaliyetleri hakkında konuştuk.

ALMANYA 1 Ocak 2014

Mültecilere Kapısını Açarak Ödül Kazanan Bir Cami: Glinde

Almanya’nın Glinde şehrindeki cami, kalacak yeri olmayan 12 mülteciye kapılarını açtı. Schleswig-Hollstein Mülteci Kurulu tarafından Kuzeyin Deniz Feneri ödülünü kazanan cami mülteci çalışmasıyla örnek bir konuma sahip.

ALMANYA 1 Ocak 2014

Orta Doğu’da Terörle Savaşta Çifte Standartlar

Malala'nın Pakistan’daki çocukların eğitimi için geliştirdiği haklı duruş, tüm dünya tarafından takdirle karşılanıyor. Diğer yanda ise ismi bilinmeyen binlerce savaş mağduru çocuk var. Bunlardan biri de Nabila.

ORTADOĞU 1 Ocak 2014

Ekstremizmle Mücadele Mi, Müslümanların Özgürlüklerinin Zedelenmesi Mi?

Birleşik Krallık’ta Aralık ayında ekstremizmle mücadele raporu yayınlandı. Raporda cami, eğitim kurumları ve üniversite dernekleri gibi Müslüman kurumların, radikalleşmeye katkı sağlayabileceği iddia ediliyor.

BİRLEŞİK KRALLIK 1 Ocak 2014

Bir Mülteci Şehrinde Yaşamak: Ürdün’deki Za’atari Mülteci Kampı

Za’atari Mülteci Kampı, iç savaş hâlindeki Suriye’den kaçan insanları ağırlamak için Ürdün’de açıldı. Suriye sınırına 12 kilometre uzaklıkta, Temmuz 2012’de kurulduğundan bu yana giderek artan bir nüfusa sahip olan kamp, yaklaşık 120 bin insanı ağırlıyor.

ARKA PLAN 1 Ocak 2014