“İfade Özgürlüğü Yeni Irkçılığın Dışa Vurumu”

Prof. David Theo Goldberg Kaliforniya Üniversitesi İnsan Araştırmaları Enstitüsünün direktörü. Eleştirel ırk teorisinin önde gelen bilim adamlarından biri olan Goldberg ile ırk, ırkçılık ve mülteci krizi üzerine konuştuk.

GÜNDEM 3 Kasım 2016

İslam’ın Aktif Bir Özneye Dönüşmesi

Hamburg ve Bremen’de imzalanan devlet anlaşmalarının ardından umut verici gelişmeler olsa da müzakerelerde sağ popülistlerin etkileri dolaylı yoldan hissedilebiliyor. Müslümanların aktif birer özne olarak tanınmasına giden yolda bu krizleri aşabilmek de önem taşıyor.

Almanya'da Devlet Anlaşmaları 2 Kasım 2016

Aşağı Saksonya’da “İslam Anlaşması”: Tüm Bu Velvele Boşuna Mı?

Aşağı Saksonya’da Müslüman cemaatlerle müzakereleri yürütülen devlet anlaşması çıkmaza girdi. Müslüman kurumlara “Türkiye’ye yakınlık” ve “aşırıcılık” gibi ithamlar dile getirilirken anlaşma taslağının oldukça tartışmalı olduğu da ortada. Öte yandan devlet anlaşmaları bağlamında devletle uzlaşı kuramayan sadece Müslümanlar değil; Katolik kilisesinin tarihte yaşadığı tecrübeler de incelenmeye değer.

Almanya'da Devlet Anlaşmaları 2 Kasım 2016

Almanya’nın Müslüman Bir Cumhurbaşkanı Olabilir Mi?

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un görev süresinin sona yaklaşmasıyla birlikte yeni cumhurbaşkanının dinî kimliği tartışma konusu oldu. Müslümanları dışlayıcı fikirlerin dile getirildiği tartışmada anayasal çerçeve görmezden geliniyor.

ALMANYA 2 Kasım 2016

Popülist Tartışmalarda Bir “Bilimsel” Referans Örneği

Sipariş üzerine yapılan sosyal araştırmaların popülist tartışmalara zemin hazırlamak için araçsallaştırılması olası. Bu ihtimalden daha kötü olan bilimsel tarafsızlık çerçevesinde yapılması gereken bu tür araştırmalarda çok sayıda metodolojik hatanın bulunması. Bu yıl yayımlanan ve ekim ayında Avusturya medyasında hak ettiğinden fazla değer gören Viyana Araştırması da bunlardan biri.

GÜNDEM 2 Kasım 2016

Dillere Destan Şehir Halep ve Yenilmez Savaşçıları

Esad rejimi hangi metodu kullanırsa kullansın Suriye’deki direnişi zayıflatamıyor. İnsanlar toprağa dikilmiş ağaç gibi hiçbir yere gitmiyorlar. Katliamların yapıldığı meydanlara yakın duruyorlar, sevdiklerinin mezarlarının yanında duruyorlar, yıkılmış evlerinin yanında duruyorlar. İntikam ateşini muhafaza ediyorlar. Ama her şeyden önce insanlık ve özgürlük için tüm dünya adına mücadele ediyorlar.

DÜNYA 1 Kasım 2016

Suriye Krizinde Ateşkes Fiyaskosu

Suriye’de altıncı yılına giren çatışmaların bitirilmesine yönelik Lozan’da gerçekleştirilen görüşmeler fiyaskoyla sonuçlandı. Eylül ayında başarısızlıkla sonuçlanan ikinci ateşkes girişiminden sonra barış müzakeresinin yapılmasına karar verilmiş, ancak bu girişim de başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

DÜNYA 1 Kasım 2016

“Müslüman Organizasyonların Kurumsallaşması Gerek”

Georg Eckert Enstitüsü Okul Kitapları ve Toplum Bölüm Başkanı Prof. Dr. Riem Spielhaus ile devlet anlaşmalarıyla “tanınma”ya giden yolu konuştuk.

Almanya'da Devlet Anlaşmaları 1 Kasım 2016

“Devlet Anlaşmasına Giden Yol Kolay Değil”

Dr. Volkmar Schön 2010 yılına kadar Hamburg Eyaleti devlet müşaviri olarak görev yaptığı sürede Müslüman cemaatlerle eyalet hükûmeti arasında sürdürülen müzakerelerde yer aldı. Schön ile müzakereler ve anlaşmaya giden engebeli yolu konuştuk.

ALMANYA 1 Kasım 2016

“Anlaşmaların Amacı İş Birliğini Uzlaşma Zemininde Sağlamlaştırmak”

Münster Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Anayasal Din Hukuku uzmanı Prof. Dr. Gernot Sydow ile Almanya’daki devlet anlaşmalarının yasal ve tarihsel zemini üzerine konuştuk.

ALMANYA 1 Kasım 2016

Tarihçilerin Şeyhi: Halil İnalcık

Seçkin bir ailenin içine kapalı çocuğu olan Halil İnalcık haylazlıktan muallim mektebine gönderilmiş, edebiyattan başlamak üzere geometri ve cebir yolculuğunu tarih sahasında Şeyh-ûl Müverrihin (Tarihçilerin Şeyhi) ünvanı ile nihayete erdirmiş, sadece Türkçe konuşulan coğrafyada değil, tüm dünyada tanınmış bir tarihçi olmuştur.

PANORAMA 1 Kasım 2016

“Devlet Müslümanlara Eşit Muamelede Zorlanıyor.”

Nisan ayında Aşağı Saksonya Şurası Başkanlığına seçilen Recep Bilgen, Bremen ve Hamburg’daki müzakerelere göre Aşağı Saksonya’da oldukça zor geçen devlet anlaşması müzakerelerine Şura adına katılıyor. Bilgen ile müzakerelerin seyrini ve taslağa dair eleştirileri konuştuk.

ALMANYA 1 Kasım 2016

Devlet Anlaşmaları Amaçlarına Ne Denli Uygun?

Dinî cemaatlerle yapılan devlet anlaşmalarının Almanya’da köklü bir geleneği var. Bugün geçerli olan anlaşmalardan bazılarının tarihi Weimar Cumhuriyeti’ne kadar uzanıyor. Almanya’da Hamburg ve Bremen öncülüğünde İslami cemaatlerle yapılan devlet anlaşmaları da bu tarihsel devamlılığın birer parçası.

ALMANYA 1 Kasım 2016

Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Arefesinde Yükselen Tansiyon

Fransa’da 23 Nisan’da ve eğer ikinci tura gerek duyulursa 7 Mayıs’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine aylar kala ülkedeki Müslümanlara yönelik dil de sertleşmiş durumda. Seçim kampanyaları gerçek sorunlar üzerinden değil, sözde kimlik sorunları üzerinden sürdürülüyor.

GÜNDEM 1 Kasım 2016