2020, Müslüman Karşıtı Irkçılığa Karşı Önlemler Yılı

İslamofobik suçlar 2017'den beri ayrı bir kategori olarak kayıt altına alınıyor. Elde edilen verilere bakıldığında İslamofobi’nin Almanya'da bir sorun teşkil ettiği görülüyor. Peki, İslamofobi ile mücadelede devlet ve Müslümanlar hangi rolleri üstlenmeli?

GÜNDEM 13 Şubat 2021

Çin, Uygurları Hapsetme ve Yok Etme Siyasetine Hız Verdi

Çin hükûmeti Doğu Türkistan’da bulunan Müslüman Uygur azınlığa karşı şiddeti giderek artan acımasız bir baskı uyguluyor. Benzeri olmayan bir hapsetme yöntemiyle yürütülen bu baskı, yerel bölge halkını korkutucu bir sessizliğe zorluyor.

ARKA PLAN 8 Şubat 2021

“Fransa İslam’ını” Düzenleyen İlkeler Şartnamesi

Fransa’da Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Şartnamesi tartışmalara yol açtı. Şartname daha çok siyasi hesaplara dayanıyor.

ARKA PLAN 6 Şubat 2021

İngiltere’deki Müslüman Gençler “İki Farklı Hayat” Sürüyor

Fanatiklik ve artan nefret bağlamında son zamanlarda yapılan iki araştırma, İngiltere’deki Müslüman gençlerin giderek daha fazla “çifte hayat” yaşamak zorunda kaldıklarını ortaya koyuyor.

ARKA PLAN 4 Şubat 2021

Hanau Saldırısı Münferit Bir Olay Değil!

Hanau saldırısından sonra Almanya’da neler değişti? Belediye ve federal hükûmet saldırı ile ilgili neler yaptı? Kısa bir bilanço.

ARKA PLAN 2 Şubat 2021

Irkçı Şiddetin Panzehiri: Eşitlik ve Adalet

Bir caminin çok sık saldırıya uğramaması ya da başörtülü bir öğretmenin iş bulması bir başarı değil. Hanau, “temel hakların” uzun mücadeleler neticesinde bile elde edilemediği bir ortamda ırkçı şiddetin gerçek panzehirinin ne olduğunu gösteriyor: Eşitlik ve adalet.

ARKA PLAN 2 Şubat 2021

Hanau Örneğinde Irkçı Cinayetlerin “Yorum Çerçevesi”

Hanau saldırısı, “yerliler” ve “yabancılar” arasında üretilen ırkçı yorum çerçevesinin bir sonucuydu. Bu “yorum çerçevesi”ni deşifre etmek, ırkçılıkla mücadelenin en önemli gereklilikleri arasında yer alıyor.

ARKA PLAN 2 Şubat 2021

Avrupa’da Türk Diasporası Üzerine Bir Amerikan Raporu

Amerikan İlerleme Merkezi, 2020 yılının sonunda “Avrupa’da Türk Diasporası: Entegrasyon, Göç ve Politika” başlığıyla bir rapor yayımladı. Raporda Türk diasporasına dair ilginç bulgular da var.

ARKA PLAN 2 Şubat 2021

Müslüman Karşıtı Irkçılığı Önlemek İçin Dayanışmaya İhtiyaç Var

Almanya’da Müslüman karşıtı ırkçılığa dair sayılar uzun süredir alarm veriyor. Buz dağının görünen kısmına göre, ırkçılıkla mücadelede geniş bir toplumsal dayanışmaya ihtiyaç var.

ARKA PLAN 1 Şubat 2021

Hayrettin Saraçoğlu: “Kardeşim Kara Bir Zihniyete Kurban Gitti”

Hanau saldırısı ırkçılık tartışmalarında Almanya’da bir dönüm noktası oldu. Hanau aynı zamanda kurbanların ailelerinin yaşamını da bütünüyle değiştirdi. Fatih Saraçoğlu’nun ağabeyi Hayrettin Saraçoğlu ile Hanau saldırısı ve ırkçılıkla mücadeleye dair bir protokol.

ARKA PLAN 1 Şubat 2021

Çetin Gültekin: “Kardeşimin Yasını Tutma Fırsatını Vermediler Bana”

Çetin Gültekin, 46 yaşında, doğma büyüme Hanaulu. Çatık kaşları ve kararlı duruşuyla en zor şeylerin bile üstesinden gelecek görünüşte bir adam. Kardeşi Gökhan’ın Hanau’da ırkçı cinayete kurban gitmesinden sonra Çetin Gültekin, gücünü aşan bir acıyla karşılaşmış. Irkçılık, yas ve bürokrasi hakkında bir protokol.

Hanau Saldırısı 1 Şubat 2021

Armin Kurtović: “Hamza’yı Morgda Gördüğüm Anı Asla Unutamayacağım”

Armin Kurtović, Hanau saldırısında hayatını kaybeden Hamza’nın babası. Kurtović ailesinin balkonu ve yatak odası doğrudan Arena Bar’a, yani Hamza’nın öldürüldüğü yere bakıyor. Oturdukları apartman dairesi ile oğullarının öldürüldüğü yer arasında kuş uçuşu sadece 200 metre var. Hamza’ya, Hanau saldırısına ve Kurtović ailesinin yaşadıklarına dair bir protokol.

ALMANYA 1 Şubat 2021

Alman Federal Milletvekili Helge Lindh: “Irkçılık Toplumu Mahvediyor”

Almanya kamuoyunda gündemden hiç düşmeyen bir konu da ırkçılık. Siyaset ve toplumun bu soruna hâlâ neden bir çözüm bulamadığını Federal Meclis’te SPD’li milletvekili Helge Lindh ile konuştuk.

ALMANYA 1 Şubat 2021

Bilal Piter Minnemann: “Ölenlerin Mezarına Toprak Attığımızda Gerçeği Anladık”

Bilal Piter Minnemann, Hanau’daki ırkçı saldırıda, ikinci cinayet mahalli olan Arena Bar’da arkadaşlarını kaybetti. Katil yanına kadar gelip arkadaşlarını vurdu, Bilal sağ kurtuldu. Mücadele, acı ve ırkçılık hakkında bir protokol.

ARKA PLAN 1 Şubat 2021