Almanya Almanya’da Yaşayan Yabancıların Üçte Birinden Fazlası Yoksul 

Almanya'da yapılan yeni bir araştırmaya göre, ülkede yaşayan yabancıların üçte birinden fazlası yoksul. Özellikle ülkeye yeni göç etmiş mültecilerin çoğu büyük bir yoksulluk içerisinde yaşıyor. Almanya'da iyi bir yaşamın mümkün olmadığı ifade ediliyor.

admin 24 Eylül 2018

Almanya’da yabancılar arasındaki yoksulluk tehlikesi son 10 sene içerisinde arttı. Duisburg-Essen Üniversitesi ‘İş ve Yeterlilik Enstitüsü’ tarafından yapılan araştırmanın sonuçları perşembe günü  kamuoyuyla paylaşıldı. Araştırmaya göre, Almanya’da yaşayan yabancıların yüzde 36,2’i yoksul. Ayrıca, ülkeye göç eden mültecilerden dolayı bu oranın artacağı tahmin ediliyor. 

Sosyolog Profesör Gerhard Bäcker “Almanya’da yaşayıp da Alman vatandaşlığına sahip olmayanların durumun iyi veya çok iyi olduğunu söylemek mümkün değil.” dedi. Özellikle son zamanlarda ülkeye sığınan mültecilerin çalışma izni almakta zorluk yaşadığını ve bu nedenle devlet tarafından sığınmacılara bağlanan düşük geçinme yardımına muhtaç bırakıldıklarını  ifade etti. Çalışma izni alanların da çoğunlukla işsiz olduğunu veya düşük ücret karşılığında çalışmak zorunda kaldıklarına dikkat çekti.

Yoksulluk Son 10 Yıl İçerisinde Arttı

Verilere bakıldığı zaman Almanya’da yoksulluk tehlikesi son 10 sene içerisinde arttı. Geçen sene halkın yüzde 15,8’i yoksulluk ile karşı karşıyaydı. Yoksulluk, kişi başı gelirin yoksulluk sınırının altında olduğu zaman başlar. Yoksulluk sınırı ise, bir ailenin kişi başına düşen temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gerekli olan minimum geliri ifade ediyor. Almanya’daki ortalama kişi başı gelirin altında olanların istatistiksel olarak verisi ise yüzde 60’ı buluyor. (ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |