Danimarka Danimarka’da Peçeli Eylemciye Sarılan Polise Soruşturma

Danimarka’da peçe yasağına karşı düzenlenen protesto sırasında bir eylemciye sarılan polis hakkında soruşturma başlatıldı.

admin 27 Eylül 2018

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da geçen ay ülkedeki peçe yasağına karşı çıkan peçeli kadın eylemciye teselli amaçlı sarılan kadın polise soruşturma açıldığı kaydedildi. 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren düzenlemeye karşı başkent Kopenhag’da ve ülkenin ikinci büyük kenti Arhus’ta protesto gösterileri düzenlenmiş. Gösteriler sırasında bir kadın polis, protestocular arasında ağlayan Ayah isimli bir kadın eylemciye sarılarak teselli etmişti. 

Sosyal medyada yayınlanan görüntü, çok sayıda kişi tarafından paylaşıldı. Muhafazakar Venstre partisi üyeleri ise fotoğrafın medyada yer alması sonrası, kadın polis hakkında şikayette bulunmuştu. Olayın ardından kadın polis hakkında soruşturma açıldı. Kimliği açıklanmayan polisin avukatı, soruşturmaya tepki gösterdi.

danimarka polis

1 Ağustos’ta Yürürlüğe Girmişti

Danimarka’da 1 Ağustos itibarıyla yürürlüğe giren yasaya göre, kamusal alanda burka ve peçe giyerek yasayı ihlal eden kişiler bin kron (134 Euro) para cezasına çarptırılacak. Yasağı dört kezden fazla ihlal edenlere ise her yeni ihlalde 10 bin kron (1.342 Euro) ceza kesilecek. Kopenhag Üniversitesi tarafından 2010’da yapılan bir araştırmaya göre, Danimarka’da 150 ila 200 kadının peçe taktığı, sadece 3 kadının burka giydiği tespit edilmişti. Danimarka’da 5,7 milyon olan nüfusun yaklaşık yüzde 7’sini Müslümanlar oluşturuyor.(P, AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |