Başörtüsü Fransa’da Noel Pazarında Başörtülü Satıcıya Irkçı Müdahale

Fransa’da Noel pazarında stand açan Türk vatandaşı Zekiye Yıldırım'ın, başörtülü olduğu gerekçesiyle pazarı terketmesinin istendiği kaydedildi.

admin 26 Aralık 2018

Fransa’nın başkenti Paris’in kuzey banliyösü Saint-Gratien’de meydana gelen olayda, Noel pazarında stant açan Türk vatandaşı Zekiye Yıldırım, başörtülü olduğu gerekçesiyle pazardan kovuldu. Yerel La gazette du Val-d’Oise gazetesine yansıyan olaya göre, Saint-Gratien Belediye Başkanı Julien Bachard, laiklik ilkesine uymadığı gerekçesiyle Yıldırım’ın pazarı terketmesini istedi.

Zekiye Yıldırım, unlu mamüller sattığı standında Belediye Başkanı’nın gelişine kadar her şeyin yolunda gittiğine dikkat çekerek, Belediye Başkan Yardımcısı Francis Docquincourt’un yanına gelerek, Belediye Başkanı’nın “ya şapka takması ya da pazarı terketmesi” yönündeki direktifini kendisine ilettiğini, bunun üzerine standını kapattığını aktardı. Belediye Başkanı’nın Zekiye Yıldırım’a tüm satıcıların uyması gereken “dini tarafsızlık” ilkesini hatırlattığı kaydedilirken, kendisine “ya laiklik ilkesine uyması ya da standını kapatması” tercihinin sunulduğunu söyledi.

Laiklik Gözlemevi Raportörü’nden Belediye Başkanına Tepki

Belediye Başkanı’nın tutumuna Laiklik Gözlemevi raportörü Nicolas Cadene ise tepki gösterdi. Belediye Başkanı’nın aldığı kararın hatalı olduğuna dikkat çeken Cadene, satıcının bir kamu görevi icra etmediğini kaydetti. Onun için herhangi bir dini tarafsızlık hükmüne de tabi olamayacağını vurguladı.

Olay dolayısıyla büyük şok yaşadığını kaydeden Zekiye Yıldırım, Fransa’da Müslümanlara diğer kültürel etkinliklere katılmaları çağrısı yapıldığını, entegre olmalarının tavsiye edildiğini kaydederek, “Ben Noel pazarına katıldım, kovuldum.” ifadelerini kullandı. 

İslamofobik Saldırılarda En Büyük Mağdur Kadınlar

Fransa’da İslamofobi İle Mücadele Derneği (CCIF), 2017 yılında Müslümanları hedef alan ırkçı eylemlerle ilgili yayınladığı raporunda, İslamofobik saldırılarda bir önceki yıla göre yüzde 20’den fazla azalma olduğunu duyurmuştu. 2017 yılında toplam 447 İslamofobik saldırı gerçekleştiği, bu saldırıların 39’unun fiziki saldırı, 58’inin ise nefret söylemi olduğu kaydedildi. Saldırıların çoğunluğunu konut, işyeri ve okullarda Müslümanların uğradığı ırkçı ayrımcılık oluştururken en büyük mağdurun ise başörtülü kadınlar olduğu kaydedilmişti.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |