İslamofobi Fransa’da İslamofobik Eylemlerde Korkutan Artış

Fransa’da İslamofobi ile Mücadele Derneği (CCIF) tarafından hazırlanan rapora göre ülkede İslamofobik saldırılar 2018'de yüzde 52 oranında artarak 676'ya yükseldi. 

admin 21 Haziran 2019

Fransa’da İslamofobi İle Mücadele Derneği (CCIF)2018 yılında Müslümanları hedef alan ırkçı eylemlerle ilgili raporunu yayınladıRaporda, 2018 yılında İslamofobik saldırıların bir önceki yıla göre yüzde 52 oranında arttığı kaydedildi. Rapora göre 2017’de 446 olan İslamofobik saldırı sayısı 2018’de 676’ya yükseldi. İslamofobik eylemlerin yüzde 84’ünü ayrımcılık, yüzde 13’ünü nefret söylemi yüzde 3’ünü ise fiziki saldırın oluşturduğu aktarıldı. Ayrıca İslamofobik ayrımcılığın yüzde 55’inin de kurumlar tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. 

En Büyük Mağdur Müslüman Kadınlar

Rapora göre saldırılarda yine en büyük mağdurun ise Müslüman kadınlar olduğuna dikkat çekildi. 2018’deki İslamofobik eylemlerin yüzde 70’inde kadınların hedef alındığı bildirildi. 

Saldırılar İki Yıllık Azalma Sonrası Yeniden Yükseldi

Öte yandan İslamofobik saldırıların 2015’te Fransa’da yaşanan terör salırılarından sonra en yüksek rakamına ulaştığı, saldırıların 2016, 2017 yıllarında ise azalma kaydedildiği aktarıldı. Açıklanan rapor, 2 yıllık azalmadan sonra saldırıların yeniden arttığını gözler önüne serdi. 

İçişleri Bakanlığı’na Göre 100 Saldırı Gerçekleştirildi

Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan raporda ise İslamofobik eylemlerin 2010’dan beri en düşük seviyeye gerilediği bildirildi. Bakanlığa göre 2018 yılında 100 İslamofobik saldırı gerçekleştirildi.

Fransa’da çoğu Kuzey Afrika kökenli olmak üzere 5 milyon Müslüman yaşıyor. Avrupa’da Müslümanların an fazla yaşadığı ülkeler sıralamasında Fransa ilk sırada yer alıyor.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |