Almanya Türk Misafir İşçilere “Ayak Takımı” Diyen AfD’liye Sert Tepki

AfD’li Avrupa Parlamentosu Milletvekili Nicolaus Fest'in Almanya'ya işçi olarak gelen Türk kökenli işçiler için "ayak takımı" ifadesini kullanması tepki çekti.

admin 26 Ekim 2019

1960’lı yıllarda Almanya’ya gelen Türk misafir işçiler için “ayak takımı” ifadesini kullanan aşırı sağ Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi Avrupa Parlamentosu Milletvekili Nicolaus Fest’in açıklamaları tepki çekti.

Almanya’daki tüm camilerin kapatılmasını da isteyen Fest, İsviçreli yazar Max Frisch’in, “İşgücü çağırdık, insan geldi” sözünü değiştirip “İşgücü çağırdık, ayak takımı geldi” diye yazdı. Irkçı söylemlerini sürdüren AfD’li vekil, Türk, Arap ve Afrikalı gençler için “ilkel, agresif” ifadesini kullanıp bu gençlerin “sosyal zekaları” bulunmadığını ileri sürdü.

Nicolaus Fest’in ırkçı söylemleri büyük tepki çekti. Fest’in sözlerine tepki gösterenler arasında yer alan Türk genci Ufuk Seçgin’in, AfD’li vekile cevabın paylaştığı yazı ise Twitter’de binlerce kişi tarafından beğenildi.

Seçgin, paylaşımında, “Benim babam Ahmet Seçgin 1962’de Almanya’ya geldi. Hamburg’un tersanelerinde 42 yıl boyunca bir çok kaza geçirmesine rağmen çalıştı. 65 yaşında onurlu bir adam olarak emekli oldu. 80 yaşında ise hayatını kaybetti. Kendinizden utanın.” ifadelerini kullandı.(p)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |