Düzensiz Göçmenler Hırvatistan Sınırındaki Göçmenlerin Tek İsteği: “Normal Bir Hayat”

Bosna Hersek'in, Avrupa Birliği (AB) ülkesi Hırvatistan sınırında bulunan Velika Kladusa'daki Miral Kampı'nda kalan 400 göçmen, daha iyi bir hayat umuduyla Batı Avrupa ülkelerine gitmek için bekliyor.

Enise Yılmaz 18 Ekim 2021

Pakistan, Afganistan ve Bangladeş’ten gelen göçmenler, sıkışıp kaldıkları Bosna Hersek’ten ayrılmayı umut ediyor.

Bosna Hersek’e 2,5 yıl önce gelen Ahmet Ahmedi, yaptığı açıklamada, Afganistan’dan geldiğini ve Almanya ya da Fransa’ya gitmek istediğini ifade ederek “Afganistan’da hayat yok, hele şimdi orada savaş var. Bizim tek istediğimiz normal bir hayat.” dedi.

Faslı Yusuf Arheim de ailesini geride bırakıp 16 yaşında olmasına rağmen buraya kadar geldiğini söyleyerek yarım bıraktığı eğitimine İngiltere’de devam etmek istediğini belirtti.

1000 Kadar Göçmen Kamplara Yerleştirildi

Velika Kladusa’daki 700 kişi kapasiteli Miral Kampı’nda sadece erkek göçmenlerin kaldığı, kampa haftanın 6 günü sağlık ekiplerinin geldiği ve göçmenleri kontrolden geçirdiği bilgisi paylaşıldı.

Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki kentte yaklaşık 2 bin göçmen kaldığı, 1000 kadar göçmenin kamplara yerleştirildiği, geriye kalan kısmın ise ormanlık alanlarda kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda kaldığı kaydedildi. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |