'Düzensiz Göçmenler'

Hırvatistan Sınırındaki Göçmenlerin Tek İsteği: “Normal Bir Hayat”

Bosna Hersek'in, Avrupa Birliği (AB) ülkesi Hırvatistan sınırında bulunan Velika Kladusa'daki Miral Kampı'nda kalan 400 göçmen, daha iyi bir hayat umuduyla Batı Avrupa ülkelerine gitmek için bekliyor.

Fotoğraf: Samır Jordamovıc - Anadolu Ajansı | Değişiklikler: Perspektif

Pakistan, Afganistan ve Bangladeş’ten gelen göçmenler, sıkışıp kaldıkları Bosna Hersek’ten ayrılmayı umut ediyor.

Bosna Hersek’e 2,5 yıl önce gelen Ahmet Ahmedi, yaptığı açıklamada, Afganistan’dan geldiğini ve Almanya ya da Fransa’ya gitmek istediğini ifade ederek “Afganistan’da hayat yok, hele şimdi orada savaş var. Bizim tek istediğimiz normal bir hayat.” dedi.

Faslı Yusuf Arheim de ailesini geride bırakıp 16 yaşında olmasına rağmen buraya kadar geldiğini söyleyerek yarım bıraktığı eğitimine İngiltere’de devam etmek istediğini belirtti.

1000 Kadar Göçmen Kamplara Yerleştirildi

Velika Kladusa’daki 700 kişi kapasiteli Miral Kampı’nda sadece erkek göçmenlerin kaldığı, kampa haftanın 6 günü sağlık ekiplerinin geldiği ve göçmenleri kontrolden geçirdiği bilgisi paylaşıldı.

Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki kentte yaklaşık 2 bin göçmen kaldığı, 1000 kadar göçmenin kamplara yerleştirildiği, geriye kalan kısmın ise ormanlık alanlarda kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda kaldığı kaydedildi. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler