Düzensiz Göç Polonya Göçmen Geçişlerini Engellemek İçin Duvar Ördü

Polonya hükûmeti, göçmenlerin geçişini engellemek için Belarus sınırına inşa ettiği çelik duvar inşaatını tamamladı.

1 Temmuz 2022

Polonya, göçmenleri dışarıda tutmak için inşasına başladığı Belarus sınırındaki çelik duvar hattını tamamladı. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Belarus sınırında yapımı tamamlanan çelik duvarı yerinde inceledi.

Başbakan: “Duvar, Rusya’ya Karşı Mücadelenin Bir Parçası”

Düzensiz Göçmenler

"Belarus Düzensiz Göçü Bir Taktik Olarak Organize Ediyor"

19 Kasım 2021

Morawiecki, burada yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşın ilk işaretinin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Polonya sınırına saldırısı olduğunu savundu.

Polonya hükûmetinin ocak ayında yapımına başladığı duvarın Rusya’ya karşı mücadelenin bir parçası olduğunu belirten Morawiecki, Belarus sınırına 5 buçuk metre yüksekliğinde 186 kilometrelik çelik duvarın yapımının tamamladığını söyledi. Morawiecki, milyonlarca Ukraynalı göçmene kapılarını açtıklarını hatırlatarak, “Olacakları gördüğümüz siyasi öngörümüz sayesinde bugün Ukrayna’ya yardım edebiliyoruz.” dedi.

İnsan hakları savunucuları ise, Hristiyan göçmenleri kabul eden ve Müslüman göçmenleri ile reddeden hükûmete tepki gösterdi.

Belarus Sınırına Neden Duvar Örüldü?

Belarus-Polonya sınırında, Kasım 2021’de, Avrupa’ya göçme arayışıyla çoğunluğu Irak ve Suriye’den gelerek Belarus üzerinden Polonya’ya geçmeye çalışan kişiler ormanlık alanda kendi kurdukları kampta ve sınır önünde toplanmışlardı.

Aralarında önemli sayıda çocuk ve kadının bulunduğu 2 bin civarındaki göçmen grubu, Polonya sınırı önündeki çadırlarda zor şartlarda beklermişti.  Göçmenlerin bazıları zaman zaman Polonya sınırından geçme girişiminde bulunsa da Polonya güvenlik güçlerinin sert müdahalesi ile karşı karşıya kalmıştı. Sınırın ötesine geçmeyi başaranlar ise tekrar Belarus’a geri itilmişti. Sınırı geçmek için bekleyen göçmenler, daha sonrasında, sınır boyunca kurdukları kampı tamamen boşaltmış ve Belarus hükûmetinin bölgedeki hazırladığı kapalı alana geçmişti.

G7 ülkeleri, Avrupa Birliği sınırları boyunca “düzensiz göç organize ettiği” gerekçesiyle Belarus’u kınamıştı. Ocak ayında inşaatına başlanan ve Polonya-Belarus sınırındaki duvarın maliyetinin, yaklaşık 130 milyon doları bulacağı söylenmişti.  (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |