GÜNDEM Almanya: SPD’de Kritik Olağanüstü Kongre

117 günden beri hükümetin kurulamadığı Almanya'da 21 Aralık’ta SPD'nin olağanüstü kurultaydan çıkacak kararı merak ediliyor.

admin 22 Ocak 2018

Almanya’da, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Partinin (SPD) yeniden bir hükümet kurma hedefiyle koalisyon görüşmelerine başlaması için SPD’nin 21 Ocak Pazar günü yapacağı olağanüstü kurultaydan çıkacak karar bekleniyor. Ülkede 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerin ardından 117 gündür hükümet kurma arayışları devam ediyor.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez hükümet kurmanın bu kadar uzadığı Almanya’da SPD, parti yönetiminin koalisyon ön görüşmelerinde CDU/CSU ile mutabakat sağladığı 28 sayfalık uzlaşma metnini pazar günü düzenlenecek olağanüstü kurultayda oylayacak.

Hristiyan Birlik partilerinin daha önce yeşil ışık yaktığı metnin SPD delegeleri tarafından da kabul edilmesi durumunda 4 yıldan beri hükümette bulunan CDU/CSU ve SPD arasında, yeniden “büyük koalisyonu” kurma hedefiyle doğrudan koalisyon görüşmelerine geçilecek.

 

Hristiyan Demokratların Muhalefeti

SPD içinde çok sayıda delegenin ve SPD tabanının önemli bir kesiminin, CDU/CSU ile varılan uzlaşmayı yeterli bulmaması veya yeniden büyük koalisyonun kurulmasından yana olmaması sebebiyle uzlaşma metninin kurultaydan geçip geçmeyeceği merak ediliyor. Uzlaşmayı yeterli bulmayanlar maddelerin bir kısmının yeniden müzakere edilmesi talebinde bulunuyor. CDU/CSU mutabakat sağlanan ve yazıya dökülen konuların yeniden görüşülmesine kesin bir dille karşı çıkarken, SPD’liler ise sağlık sigortası, emekli maaşlarının artırılması, kırsal kesimde hekim sorunun giderilmesi ve yüksek gelirlilerin daha fazla vergi ödemeleri gibi maddelerin CDU/CSU ile yeniden görüşülmesini istiyor.

 

Schulz İkna Turunda

Büyük eyalet teşkilatlarını ziyaret eden Schulz’un, parti tabanını ve delegeleri mutabakat metnine onay vermeleri konusunda ikna etmekte zorlandığı ifade ediliyor.

Partinin Saksonya-Anhalt ve Berlin eyalet teşkilatlarının yönetimleri “büyük koalisyon”a karşı karar alırken Brandenburg ve Saarland eyalet teşkilatlarının göndereceği delegelerin kongrede CDU/CSU ile koalisyon görüşmelerine girilmesi yönünde oy kullanacağı açıklandı.

Kurultaya en fazla delege gönderen Kuzey-Ren Vestfalya, Aşağı Saksonya ve Bavyera eyalet teşkilatlarının nasıl bir tutum sergileyeceği ise gelecek günlerde, en geç kurultayda belli olacak.

SPD’nin güçlü olduğu Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde Schulz’un katıldığı toplantılarda bir araya geldiği parti üyelerinden eleştiri aldığı belirtiliyor. Eyaletin parti teşkilatı Başkanı Michael Groschek, parti tabanında “büyük koalisyona” karşı ciddi kuşkuların bulunduğunu ifade etti.

Özellikle SPD’nin gençlik teşkilatı “Jusos”, CDU/CSU ile yeniden koalisyon kurmaya karşı çıkıyor ve bu yönde düzenlediği kampanyalarla dikkati çekiyor.

Schulz gibi parti eyalet teşkilatlarını gezen Jusos Başkanı Kevin Kühnert, parti yönetiminin Hristiyan Birlik partileriyle koalisyon yapmaktan yana olmasına rağmen çok sayıda SPD’linin partiler arasında varılan mutabakattan memnun olmadığını dile getirdi.

Büyük koalisyona karşı çıkan Kühnert, “Kurultayda çıkacak sonuç konusunda spekülasyon yapmak istemiyorum. Sonucun istediğimiz gibi çıkması için her şeyi yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Liderlerin Geleceği Müzakerelere Bağlı

Olağanüstü kongrede delegelerin, ön görüşmelerden çıkan mutabakata onay vermemesi durumunda siyasi kriz sürecek. Bu durumda ya erken seçime gedilecek ya da azınlık hükümeti için bir çözüm bulunacak. Ancak Hristiyan Demokrat Parti (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, azınlık hükümetine karşı çıkıyor. Bu nedenle ülkenin siyasetinin bir süre belirsizliğe sürükleneceğinden endişe ediliyor. Ayrıca bu durumda, Merkel ve Schulz’un liderlikleri de tartışma konusu yapılacak.

CDU’da hâlihazırda Merkel’e karşı şimdilik sessizliğini koruyan ancak her an ortaya çıkabilecek muhalefetin bulunduğu biliniyor.

 

Delegeler Siyasi Krizin Geleceğini Belirleyecek

SPD’nin CDU/CSU ile koalisyon görüşmelerine başlayıp başlamayacağına olağanüstü kurultayda parti eyalet teşkilatlarının belirlediği 600 delege ile parti yönetimi kurulu üyelerinin oylarıyla belli olacak. Kuzey-Ren Vestfalya eyalet teşkilatı 144 kişi ile en fazla delege ile kurultayda temsil edilirken bu eyaleti 81 delegeyle Aşağı Saksonya, 78 delegeyle Bavyera ve 72 delegeyle Hessen eyaletleri takip ediyor. Mecklenburg-Vorpommern ise 5 kişiyle en az delegesi bulunan eyalet olarak dikkati çekiyor. Kurultaydan koalisyon görüşmelerine girilmesi yönünde bir karar çıkarsa mart ayının sonuna kadar bir hükümetin kurulması planlanıyor. Koalisyon görüşmeleri bittiğinde de partilerin ilgili kurumlarının olası koalisyon protokolünü onaylaması ön görülüyor. SPD’de ise sürecin sonunda koalisyon protokolünü tüm üyelerine oylatacak.

 

Ne Olmuştu?

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimin ardından hükümeti kurmak amacıyla müzakereler yapan CDU/CSU, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasındaki ön görüşmeler, FDP’nin masadan kalkmasıyla başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier devreye girerek CDU/CSU ve SPD’yi büyük koalisyonu kurmak için masaya oturmaya ikna etmişti. Partiler arasındaki ön görüşmeler 7-12 Ocak’ta yapılmış ve 28 sayfalık bir mutabakat metni ortaya çıkmıştı. CDU ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) bu metni yetkili parti kurullarında onaylarken, SPD kararı 21 Ocak Pazar yapılacak olağanüstü kurultayda alacak. (AA, P)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |