Türkiye Yurt Dışı Türkler İçin YÖK’ten Türkçe Çalıştayı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yabancılara ve yurt dışı Türklere verilen Türkçe derslerinin ele alındığı bir çalıştay düzenledi.

admin 26 Şubat 2018

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkçe öğrenen yabancılara ve yurt dışı vatandaşlara verilen “Türkçe ve Türk Kültürü” derslerini ele almak üzere Ankara’da bir çalıştay düzenledi.

 

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre çalıştaya “Yabancılar İçin Türkçe Öğretimi” yüksek lisans programına sahip üniversitelerden öğretim üyeleri, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TÖMER) görevli öğretim elemanları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yetkililer katıldı.

 

Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının Türkçe öğrenmede yaşadıkları zorluklar, yüksek lisans programları ve üniversitede Türkçe eğitiminin problemleri gibi başlıklar üzerinden gerçekleştirilen oturumlarda çözüm önerileri de tartışıldı.

 

Çalıştayın ardından yapılacak çalışmalarla yurt dışında Türkçe eğitiminin geliştirilmesine yönelik adımlar atılması planlanıyor. (meb)

 

*”Almanya’da Türkçe derslerinin geleceği” üzerine Perspektif’in Prof. Mustafa Çakır’la yaptığı söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |