İngiltere İngiltere | “Hem Müslüman Hem İngiliz Hem Eğitimli”

2010’da başlayan ve sonuçları geçtiğimiz hafta açıklanan Ipsos Mori araştırmasında ortaya çıkan bulgular, İngiltere’deki Müslüman toplumuyla ilgili ön yargılara meydan okuyor. Araştırmaya göre Müslümanlar, İngiltere'de İngiliz kimliğine en çok sahip çıkan ve eğitime en çok önem veren dini grup.

admin 27 Mart 2018

Ipsos Mori adlı araştırma kurumu tarafından yapılan ve bulguları 20 Mart’ta haberlere yansıyan araştırma, İngiltere’de Müslüman toplumu hakkında dikkat çekici bilgiler sunuyor.

 

“İngiliz Olmak” En Çok Müslümanlar İçin Önemli

Ipsos Mori araştırmasına göre, Müslümanlar İngiliz kimliğini, genel nüfus ortalamasından çok daha fazla sahipleniyor. Buna göre, genel ortalamada ulusal İngiliz kimliği sizin için önemli mi sorusuna yüzde 44 olumlu cevap verilirken bu rakam Müslümanlarda yüzde 55’e kadar çıkıyor. Araştırmaya göre Müslüman toplumunun yüzde 85’i kendini İngiltere’ye ait görüyor

 

Dini Kimliğine En Çok Sahip Çıkan Grup

Dini kimliğiniz ne kadar önemli sorusuna Müslümanların yüzde 94’ü “çok önemli” cevabını verirken yarısından fazlası düzenli olarak ibadet ettiğini ifade ediyor.

 

Müslümanlar Yüksek Öğrenim Vizyonunda Birinci

Dini gruplar arasında üniversiteye gideceğini beyan eden çocukların oranına en yüksek Müslümanlarda rastlanıyor. Diğer dini gruplarda yüzde 38 olan bu rakam Müslüman çocuklarda yüzde 56 seviyesinde bulunuyor.

Bununla beraber, işsizlik oranında Müslümanlar ortalamanın üstünde kalıyor. Birleşik Krallığın genelinde yüzde 4 olan işsizlik, Müslümanlar arasında yüzde 7’ye kadar çıkıyor.

 

65 milyon kişinin yaşadığı Birleşik Krallık’ta Müslümanlar 3 milyona yakın  milyonu aşkın kişiyle nüfusun yüzde 4.5’ini oluşturuyor. Müslüman toplumunun yarısının 24 yaş altı olduğu tahmin ediliyor. (meb)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |