"GÜNDEM"

Belçika | Sağcı Bakandan ‘Hristiyan Sığınmacı’ Ayrımcılığı

Belçika'nın sağcı Mülteci ve Göç Bakanı Francken'ın, ülkesinin Hristiyan sığınmacılara özel muamele yaptığını ima etmesi tepkiye neden oldu.

admin 3 Nisan 2018
Belçika‘nın sağcı İltica ve Göç Bakanı Theo Francken’in, ülkesinin Hristiyan sığınmacılara özel muamele yaptığını ima etmesi  tartışmalara yol açtı.  Hristiyan aleminin kutladığı Paskalya Bayramı vesilesiyle sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Francken, Belçika‘nın 2015 yılından bu yana 903 Hristiyan Suriyeli sığınmacıya kapılarını açtığını duyurdu. Francken, “Suriyeli Hristiyanlar için çaba sarf etmeyi bir görev olarak görüyorum.” ifadesini kullandı.

Müslümanlara Tepkisiz Kalmakla Suçlanıyor

Francken’ın bu mesajı ülke genelinde tepkiye yol açarken, sivil toplum örgütleri Francken’i, savaştan eşit derecede zarar gören Müslümanlar konusunda tepkisiz kalmakla suçladı. Sığınmacılara, bulundukları zor durum, savunmasızlık ve zaafiyete göre koruma sağlanması gerektiğini vurgulayan sivil toplum örgütleri, bu çerçevede dinin temel rol oynamaması gerektiğine vurgu yaptı.

Daha önce, Belçika Federal Göç Merkezi (Myria), iltica başvurularının şeffaf bir şekilde ele alınmadığına yönelik eleştirilere konu olmuştu. Francken ayrıca ülkesine yasa dışı yollarlara gelen sığınmacıları kabul etmek istemediğini, bu kişilerin “geldikleri kayıklara bindirilerek geri gönderilmeleri gerektiğini” savunarak tepki çekmişti.

Başkent Brüksel’de sığınmacılara yönelik polis müdahalesini “temizlik operasyonu” olarak nitelendiren Francken, özür dilemek zorunda kalmıştı. Yine, Sudan yönetimiyle yaptığı bir anlaşmayla, Belçika’da bulunan Sudan kökenli sığınmacıları tespit ederek ülkelerine geri göndermesi üzerine Francken’a yönelik tepkiler artmıştı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler