akaryakıt Macron: “Sorun Gösterilerle Değil Diyalogla Çözülebilir”

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, akaryakıt zamları sorununun protestolarla değil diyalogla çözülebileceğini bildirdi.

admin 20 Kasım 2018

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, akaryakıt zamları konusundaki sorunun protestolarla değil diyalogla çözülebileceğini belirtti. Macron, temaslar gerçekleştirmek üzere geldiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de Louvain-la-Neuve Üniversitesinde, ülkesinde cumartesi günü başlayan, akaryakıt zamlarının protesto edildiği gösterilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Protestoları normal karşıladığını ancak bu sorunun gösterilerle değil diyalogla çözülebileceğini ifade eden Macron, hedeflerinin fosil yakıtlara daha fazla vergi koymak olduğunu söyledi. Macron, ayrıca şehirdeki hava kirliliğini artıran taşıtlar yerine elektrikli araçlar almak isteyenlere yardımlarda bulunduklarını kaydetti.

Gösterilerde 1 Ölü, 528 Yaralı 

Öte yandan İçişleri Bakanı Christophe Castaner, yaptığı açıklamada, cumartesi günü başlayan gösterilerde çıkan olaylarda 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 17’si ağır olmak üzere toplamda 528 kişinin yaralandığını açıkladı.

Ülke genelinde düzenlenen gösterilerde, hükümetin akaryakıta ek vergi getirmesine tepki gösterilmişti. “Sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemciler, ülke genelinde yüzlerce cadde ve yolda blokaj eylemi düzenlemişti.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |