"Hükümet"

İsveç’te 3 Aydır Hükümet Kurulamıyor

İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Stefan Löfven liderliğinde hükümet kurma girişimi dördüncü denemede de başarısızlıkla sonuçlandı.

14 Aralık 2018 admin
© De @ Shutterstock değişiklikler: Perspektif

İsveç’te 9 Eylül’de yapılan genel ve yerel seçimlerin üzerinden 3 aydan fazla zaman geçmesine rağmen ülkede hâlâ hükümet kurulamadı.

Ana muhalefetteki ılımlı Muhafazakar Parti Genel Başkanı Ulf Kristersson’ın geçen ayki üçüncü hükümet kurma girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından hükümet kurmak için girişimde bulunan Başbakan ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Stefan Löfven de meclisten güvenoyu alamadı.

Muhafazakar Partiler “Hayır” Oyu Kullandı

Muhafazakar Parti, Merkez Parti (M) ile Hıristiyan Demokrat Parti (KD), Liberal Demokrat Parti (L) ile hareket eden aşırı sağcı İsveç Demokratlar Parti (SD) “Hayır” oyu kullandı. Sol ittifak partilerin Başbakan Löfven hükümetini desteklemesine rağmen 116’ya karşı 200 oyla azınlık hükümeti kurulamadı.

Genel ve yerel seçimlerde sağ ve sol blokların oy oranlarının birbirine yakın olması nedeniyle yeni hükümetin kurulması zorlaşırken, seçimlerin yenilenmesi ihtimaller arasında. Seçimlerde sol blok 144, sağ blok 143 sandalye kazanırken, aşırı sağ 62 sandalyede kalmıştı.(AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler