Hollanda Hollanda’da Sarı Yelekliler Hükümeti Protesto Etti

Hükümet politikaları, başta Amsterdam, Lahey ve Rotterdam olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde protesto edildi.

admin 24 Aralık 2018

Hollanda‘da “sarı yelekliler” farklı kentlerde protesto gösterileri düzenledi. Sarı yelekliler, sosyal medyadan yapılan çağrılar üzerine başkent Amsterdam, Lahey ve Rotterdam’ın yanı sıra farklı kentlerde toplandı. Genellikle ülkedeki aşırı sağcı grupların yer aldığı gösterilerde, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve hükümetin politikaları protesto edildi.

Rotterdam Erasmus Köprüsü’nde toplanan yaklaşık 80 sarı yelekli, köprüde yürüyüş yaptı. Bazı eylemciler sarı yelek giydirdikleri köpekleriyle beraber yürüdü. Amsterdam’daki Dam Meydanı’nda toplanan 30 sarı yelekli de “Hollanda eşittir sahte. Ülkemizi geri ver” ve “Hollanda eşittir diktatör. Siyaset, hukuk, medya, iklim, sahte haber” yazılı pankartlar açtı.

Başbakan’ın İstifasını İstediler

Lahey’de meclis önündeki meydanda toplanan yaklaşık 30 sarı yelekli ise Başbakan Rutte’nin istifasını talep etti. Eylemciler, meydanın etrafında yürüyerek “Rutte defol git” sloganları attı. Polisin güvenlik gerekçesiyle bayrak sopalarına el koymasına tepki gösteren eylemcilerle polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Hollanda medyasının bu hafta da sarı yeleklilere ilgi göstermediği görüldü. Ülkede 4 haftadır toplanan, yine hükümet karşıtı, alternatif olarak örgütlenen “kırmızı yelekliler” da 13 Ocak’ta Utrecht kentinde, hükümet karşıtı gösteri yapacak.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |