Bulgaristan Bulgaristan’daki Müslüman Topluluğa Devlet Desteği

Parlamentoda kabul edilen "Dinler Yasası"na göre, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğüne yıllık 3 milyon avro devlet desteği verilecek.

admin 24 Aralık 2018

Bulgaristan Parlamentosunda, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğüne yıllık 3 milyon avro devlet desteği verilmesine ilişkin “Dinler Yasası” kabul edildi.

Parlamentoda kabul edilen yasaya göre, 2013’teki son nüfus sayımı kapsamında tespit edilen diğer dinlere mensup her bireye yıllık 5 avro destek sağlanacak. Genel nüfusa oranı yüzde 1’in altındaki topluluklara da her yıl devlet bütçesinden para verilecek.

1,5 Milyon Müslüman Yaşıyor

Buna göre, devletin, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğüne yıllık maddi desteği 3 milyon avro olarak belirlendi. Nüfusu 7 milyon olan ülkede 1,5 milyon Müslüman yaşıyor. En kalabalık cemaate sahip Bulgar Ortodoks Kilisesi de devlet bütçesinden 20 milyon avro yıllık destek alacak. Yasayla, yabancı din adamlarının, ülkede görev yapmalarına izin veriliyor.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik, yaptığı açıklamada, yasayı genel olarak onayladıklarını belirterek, “Milletvekillerimiz, yaklaşık üç aydır tartışılan yasa tasarılarının olabilecek ‘en yumuşak’ halini kabul etti.” değerlendirmesinde bulundu. Yasa, 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girecek.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |