Almanya Çin’in Uygurlara Yönelik Uygulamaları Berlin’de Protesto Edildi

Almanya'da Çin'in Uygurlara yönelik uygulamalarına tepki amaçlı gösteri düzenlendi. Yapılan basın açıklamasında, Uygur Türklerinin maruz bırakıldığı insan hakları ihlali şiddetle kınandı.

admin 25 Aralık 2018

Almanya’nın başkenti Berlin’de Çin’in Uygurlara yönelik uygulamalarına tepki amaçlı gösteri düzenlendi.

Dünya Uygur Kurultayı, Avrupa Doğu Türkistan Birliği, Berlin Alperenler Ocağı ve Berlin Türk Cemaati tarafından Çin’in Berlin Büyükelçiliği önünde organize edilen gösteriye, Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı Dolkun İsa ve yaklaşık yüz kişi katıldı. Yapılan basın açıklamasında, Uygur Türklerinin maruz bırakıldığı insan hakları ihlali şiddetle kınandı.

“İşkence ve Asimilasyonla Karşı Karşıyalar”

Uygur Türklerinin baskı, zulüm, işkence ve asimilasyon ile karşı karşıya bulunduğu vurgulanan açıklamada, ”Her türlü insan hakkından mahrum yaşamaktadırlar. Adeta bir soykırım uygulanmakta, dini ibadetleri yasaklanmakta, göçe zorlanmakta, kız çocukları ellerinden alınmakta, zorla Çinli erkeklerle evlendirilmekte, doğal kaynakları sömürülmektedir.” ifadelerine yer verildi. Türk’ün öz yurdunun Türk’e “açık hava cezaevi”ne dönüştürüldüğü belirtilen açıklamada yeni zulüm metodu olarak Uygur Türklerinin esir kamplarında işkence altında asimile edilmeye çalışıldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca bölgeye Birleşmiş Milletler (BM) dahil hiçbir devlet ve kurumun ziyaret taleplerinin kabul edilmediğine işaret edilerek, ”Müslüman’ın derdi bizim de derdimizdir, soydaşlarımızın yaşadığı zulmü kınamaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Onların huzur ve barış içerisinde yaşamasını ve Çin devletinin insan haklarına uygun davranmasını talep ediyoruz.” değerlendirilmesi yapıldı. Protestoya katılanlar, ”Doğu Türkistan’a özgürlük”, Katliamı durdurun” sloganları attı. Gösteri olaysız sona erdi.

Çin’e Uluslararası Alanda Tepkiler 

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesinin (İHOP), Çin’de ayrımcılığa uğrayan topluluklarla ilgili İsviçre’nin Cenevre kentinde ağustos ayında düzenlediği toplantıya katılan insan hakları kuruluşları, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yerel yöneticilerin sakıncalı siyasi tutumlar içinde olduğunu iddia ettiği bireyleri, siyasi eğitim merkezlerinde alıkoyduğunu açıklamıştı. Örgüt temsilcileri, herhangi bir yargı kararına dayanmadan hürriyetinden alıkonulan kişi sayısının 3 milyonu bulduğunu iddia etmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de Çin hükümetinin, Müslüman Uygurlara ”sistematik insan hakları ihlalleri yaptığını” duyurmuştu.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |