Akdeniz Bu Yıl Akdeniz 2 Bin 241 Düzensiz Göçmene Mezar Oldu

Mülteciye Yardım İspanyol Komisyonu tarafından yayımlanan rapora göre, bu yıl Akdeniz'de toplam 2 bin 241 düzensiz göçmen yaşamını yitirdi.

admin 27 Aralık 2018

İspanyol sivil yardım kuruluşu Mülteciye Yardım İspanyol Komisyonu (CEAR), bu yıl Akdeniz‘de toplam 2 bin 241 düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

CEAR tarafından yayımlanan raporda, geçen yıllara oranla azalma olsa da Akdeniz’de hayatını kaybeden düzensiz göçmenlerin sayısının çok fazla olduğu kaydedildi. Afrika kıyılarından Avrupa’ya gelmeye çalışan düzensiz göçmenlerden 2 bin 241’inin bu yıl içinde Akdeniz‘de öldüğü belirtilen raporda, bu sayının 2017’de 3 bin 319, 2016’da 5 bin 96 ve 2015’te 3 bin 771 olduğu ifade edildi.

Avrupa’ya Gelen Düzensiz Göçmen Sayısı Azaldı

Öte yandan, 2018’de deniz yoluyla Afrika’dan Avrupa’ya toplam 118 bin 423 düzensiz göçmenin geldiği, bu sayının da 2017’de 172 bin 301, 2016’da 362 bin 753 ve 2015’de 1 milyonun üzerinde olduğu kaydedildi. 2018’de Afrika’daki düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya gelirken tercih ettikleri güzergahların başında İspanya’nın yer aldığı  vurgulandı. Bu yıl 56 bin 480 düzensiz göçmenin İspanya kıyılarına geldiği ve 769 düzensiz göçmenin yolda hayatını kaybettiği aktarıldı.

İspanyol sivil yardım kuruluşu, düzensiz göçmen sorununun ikili anlaşmalarla çözülemeyeceğini çünkü kapatılan bir güzergahın yerine hemen başkasının açıldığını savundu. CEAR, Avrupa’daki politikacılara da göçmenlere yönelik “korku ve nefret içerikli söylemleri sonlandırması” çağrısı yaptı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |