Birleşik Kırallık İngiltere’de Camiden Çıkan İşçi Partisi Liderine Saldırı

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Finsbury Park Camisi’ni ziyaret eden İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn’e cami çıkışında Brexit yanlısı bir eylemci yumurtalı saldırı düzenledi.

admin 4 Mart 2019

İngiliz ana muhalefeti İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, ülkedeki Müslüman sivil toplum kuruluşlarının çatı örgütü Britanya Müslüman Konseyi’nin (MCB) ülke çapında düzenlediği “Camimi Ziyaret Et” etkinliği kapsamında seçim bölgesindeki Finsbury Park Camisi’ni ziyaret etti. Ziyaret sırasında bir kişi, Corbyn’e yumurtalı saldırıda bulundu.

Sert Brexit Yanlısı

Corbyn’e yumurta fırlatan 41 yaşındaki erkek gözaltına alınırken yerel basında çıkan haberlerde saldırganın sert Brexit yanlısı bir eylemci olduğu ileri sürüldü.

23 Haziran 2016’da yapılan Brexit referandumundan bir hafta önce İşçi Partili kadın milletvekili Jo Cox, seçim bölgesinde aşırı sağcı bir kişinin saldırısında hayatını kaybetmişti. Cox’un katili 52 yaşındaki Thomas Mair’in cinayeti işlerken camilere ve helal restoranlara yaptıkları saldırılarla bilinen faşist ve aşırı sağcı bir grup olan “Önce Britanya” (İng. “Britain first”) diye bağırdığı bildirilmişti. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |