Bosna Hersek “Bosna Kasabı” Radovan Karadzic’e Müebbet Hapis

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması Temyiz Konseyi, eski Sırp lider Radovan Karadzic hakkındaki 40 yıl hapis cezası kararını bozarak, Karadzic'i müebbet hapse mahkum etti.

admin 21 Mart 2019

“Bosna Kasabı” olarak da bilinen eski Sırp lider Radovan Karadzic, temyiz davasında müebbet hapse mahkum edildi.

Hollanda’nın Lahey şehrindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) 2016’da soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan 40 yıl hapse çarptırılan Karadzic’in nihai cezası belli oldu. ICTY’nin 2017’de kapatılmasının ardından devam eden davaları devralan Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması Temyiz Konseyi, yaklaşık üç yıldır devam eden Karadzic’in temyiz davasındaki kararı açıkladı.

Konsey, Bosnalı Sırpların eski lideri Karadzic’i 1995’te Srebrenitsa‘daki soykırımın yanı sıra 1992-1995 yıllarında yaşanan Bosna Savaşı’nda işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan cezalandırdı. Daha önceki 40 yıl hapis cezası kararını bozan Temyiz Konseyi, 73 yaşındaki Karadzic’i müebbet hapse mahkum etti.

Bosna-Hersek'te İslam

Dualarla Ayakta Duran Ülke: Bosna-Hersek

1 Eylül 2014

“25 Yıldır Beklenen Adalet Yerini Buldu”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic’e müebbet hapis cezası verilmesine ilişkin, “25 yıldır beklenen adalet yerini buldu.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyen Dzaferovic, Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması Temyiz Konseyinin Karadzic hakkındaki nihai kararını değerlendirdi. Daha önceki 40 yıl hapis cezası kararının bozularak, Karadzic’in müebbet hapse mahkum edilmesinin savaş mağdurları için memnun edici bir karar olduğunu belirten Dzaferovic, “25 yıldır beklenen adalet yerini buldu. Karadzic ve diğerlerine verilen cezalar, Bosna Hersek‘i bölmeye kalkışanlara güçlü bir mesaj.” dedi.

Karadzic’in sadece Srebrenitsa’da “soykırım” suçundan sorumlu tutulduğunu anımsatan Dzaferovic, “Adalet kısmen yerini buldu, zira Karadzic’in Bratunac, Foca, Kljuc, Prijedor, Sanski Most, Vlasenica ve Zvornik şehirlerinde de soykırım suçu işlenmesinden sorumlu olduğuna dair iddianame maddesi reddedildi.” diye konuştu.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar