'İslamofobi'

Almanya’da Ramazan Çadırlarına Irkçı Saldırı

Almanya'nın Dortmund kentinde kurulan "Festi Ramazan" çadırlarına gamalı haç çizildi. Ayrıca çadırlar dışkı sürülerek kirletildi, su tankları patlatıldı.

@AA değişiklikler: Perspektif

Almanya’nın Dortmund kentinde ramazan ayı süresince gerçekleştirilecek ‘Festi Ramazan’ etkinliği için kurulan çadırlara, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından nazilerin sembolü olan gamalı haç işareti çizildi.

Bu yıl 8’incisi düzenlenecek festivalin organizatörü Ergün Özkara, iki gece üst üste saldırıya uğradıklarını söyledi: “Festi Ramazan çadırlarımızı kurmaya başladıktan iki gün sonra gece kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından su tanklarımız patlatıldı. Stantların içine dışkı sürmüşler, temizledik. Ertesi gün alana geldiğimizde çadırlara nazi sembolleri çizdiklerini gördük. Ayrıca stantların içine girip çevreye çektiğimiz sac telleri yıkmışlar. 5-6 tane çadırın üzerine gamalı haç çizmişler.”

Dortmund ramazan çadırı

Polis Soruşturma Başlattı

Polisin olay yerinde inceleme yaptığını, daha sonra da Dortmund Belediyesiyle birlikte gerekli tedbirleri alarak konuyla ilgili soruşturma başlattığını belirten Özkara, saldırının, festivallerinde herhangi bir aksaklığa yol açmayacağını söyledi: “Türk-Alman toplumunun birlik ve beraberliğine gölge düşürmek isteyen aşırı zihniyetli insanların yaptığı bir olay diye tahmin ediyoruz. Şu an her şey kontrol altında bir sıkıntı yok. Yer müsaadelerini aldık, alanı kurduk ve açılış gününü bekliyoruz.”

Borussia Dortmund takımının maç yaptığı Signal Iduna Park Stadyumu’na 700 metre mesafedeki Remydamm’a kurulan festival alanı, ramazan boyunca her gün 18.00 – 24.00 saatlerinde açık olacak.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler