İslamofobi Almanya’da Ramazan Çadırlarına Irkçı Saldırı

Almanya'nın Dortmund kentinde kurulan "Festi Ramazan" çadırlarına gamalı haç çizildi. Ayrıca çadırlar dışkı sürülerek kirletildi, su tankları patlatıldı.

admin 1 Mayıs 2019

Almanya’nın Dortmund kentinde ramazan ayı süresince gerçekleştirilecek ‘Festi Ramazan’ etkinliği için kurulan çadırlara, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından nazilerin sembolü olan gamalı haç işareti çizildi.

Bu yıl 8’incisi düzenlenecek festivalin organizatörü Ergün Özkara, iki gece üst üste saldırıya uğradıklarını söyledi: “Festi Ramazan çadırlarımızı kurmaya başladıktan iki gün sonra gece kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından su tanklarımız patlatıldı. Stantların içine dışkı sürmüşler, temizledik. Ertesi gün alana geldiğimizde çadırlara nazi sembolleri çizdiklerini gördük. Ayrıca stantların içine girip çevreye çektiğimiz sac telleri yıkmışlar. 5-6 tane çadırın üzerine gamalı haç çizmişler.”

Dortmund ramazan çadırı

Polis Soruşturma Başlattı

Polisin olay yerinde inceleme yaptığını, daha sonra da Dortmund Belediyesiyle birlikte gerekli tedbirleri alarak konuyla ilgili soruşturma başlattığını belirten Özkara, saldırının, festivallerinde herhangi bir aksaklığa yol açmayacağını söyledi: “Türk-Alman toplumunun birlik ve beraberliğine gölge düşürmek isteyen aşırı zihniyetli insanların yaptığı bir olay diye tahmin ediyoruz. Şu an her şey kontrol altında bir sıkıntı yok. Yer müsaadelerini aldık, alanı kurduk ve açılış gününü bekliyoruz.”

İslamofobi

Almanya'da "Müslümanlara Karşı Irkçılık ve Ayrımcılık" Hızla Artıyor

18 Nisan 2019

Borussia Dortmund takımının maç yaptığı Signal Iduna Park Stadyumu’na 700 metre mesafedeki Remydamm’a kurulan festival alanı, ramazan boyunca her gün 18.00 – 24.00 saatlerinde açık olacak.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |