'"Solingen Faciası"'

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Wulff: “Mevlüde Genç Bir Kahramandır”

Almanya'nın Düsseldorf kentinde "Mevlüde Genç Ödül Töreni" düzenlendi. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti başbakanlık binasında gerçekleştirilen törende, "Mevlüde Genç" ödülü, Jungs Derneği'ne verildi.

@AA değişiklikler: Perspektif

Almanya‘nın Düsseldorf kentinde “Mevlüde Genç Ödül Töreni” düzenlendi. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti başbakanlık binasında gerçekleştirilen törende, “Mevlüde Genç” ödülü, Jungs Derneği’ne verildi. Ödül, dernek yöneticilerine, KRV Başbakanı Armin Laschet ile eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff tarafından takdim edildi. Solingen faciasında çocuklarını, torunlarını ve yeğenini kaybeden Mevlüde GençTürkiye‘de olduğu için ödül törenine katılamazken, Genç ailesinin bazı üyeleri törende hazır bulundu.

“Mevlüde Genç Ödülü”nü Geleneksel Hale Getirmek İstiyoruz”

Başbakan Laschet, burada yaptığı konuşmada, Jungs Derneği’nin, gençleri Hitler döneminde Yahudilerin yakıldığı bölgelere götürerek, yaşanan bu insanlık dramını gözler önüne sermesinden dolayı ödüle layık görüldüğünü söyledi. Laschet, ülkede barış içinde yaşamak istediklerini ve bu barışı sürdürmekte kararlı olduklarını vurgulayarak, ilk kez verilen “Mevlüde Genç Ödülü”nü geleneksel hale getirmek istediklerini kaydetti.

Laschet, “Faciada sonra 5 aile bireyini yitirmesine ve verdiği kayıplara rağmen Mevlüde Genç, hep pozitif mesajlar verdi, bu suçu bir milletin değil kişilerin işlediğini söyledi. Olaylara bakış açısından dolayı, Mevlüde Genç’i hep hatırlamak için böyle bir ödül veriyoruz. Onun isminin sonsuza kadar yaşamasını istiyoruz.” dedi.

“Bu ırkçı saldırılar Eskide Kaldı Diyemeyiz”

Ülkede yaşanan ırkçı saldırılara dikkati çeken Laschet, “Almanya’da birçok kez ırkçı saldırılar meydana geldi, ‘bunlar eskide kaldı, sadece eskiden ırkçı saldırılar oldu’ diyemeyiz. Günümüzde bu saldırılar hala oluyor. Geçen yıl yabancı düşmanlığı motifli 1432 saldırı gerçekleşti. Solingen kadar büyük saldırılar değil ama olmuş ve bu saldırılar olmaya devam ediyor. Beni ‘yabancı düşmanlığı’ kelimesi bile rahatsız ediyor. Bu insanlar buranın yabancısı değil, burada doğup büyüyen ve buralı olmuş insanlar.” ifadelerini kullandı. AP seçimlerinde Avrupa çapında ırkçı partilerin oy oranını artırdığını hatırlatan Laschet, bunlara karşı tolerans, özgürlük ve çoğulcu kültürü savunmanın önemine vurgu yaptı.

Mevlüde Genç Ödül Töreni

“Mevlüde Genç Bir Kahramandır”

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Wulff ise son dönemlerde artan ırkçı saldırılardan endişe duyduğunu kaydederek, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Bu toplumda insanların ayrımcılığa ve ırkçı saldırıya uğramalarına izin verilememesi gerektiğini anlatan Wulff, “Bu tür saldırılar bizim kültürümüze ve kişiliğimize aykırı şeylerdir. Mevlüde Genç bir kahramandır. Tüm bu saldırılara rağmen kendisinin ve ailesinin bu topluma ait bireyler olduğunu söyleyip, burada yaşamaya devam etmiştir. Bu saldırıyı yapanlara da bu mesajları vererek en güzel cevabı vermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplumun belirli kesimlerine yönelik gerçekleştirilen saldırılarda son dönemlerde artış olduğunu dile getiren Wulff, “Bu artış oranı bizi ürkütüyor. Saygı, kendisine davranılmasını istediği gibi başkasına davranma gibi değerleri ön plana çıkarmalıyız.” diye konuştu.

Törende, Jungs Derneği yöneticileri ve üyelerinin yanı sıra Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, KRV Göçmen Meclisleri Birliği (LAGA) Başkanı Tayfun Keltek, bakanlar, milletvekilleri ve diğer yetkililer hazır bulundu.

Solingen faciasının 26’ncı yılı dolayısıyla yarın ırkçı Almanların yaktığı evin önünde ve şehrin çeşitli yerlerinde anma etkinlikleri düzenlenecek.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler