'Almanya'

Almanya’da Muhammed Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı

Mısır'ın Berlin Büyükelçiliği önünde ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Mursi için gıyabi cenaze namazı @AA değişiklikler: Perspektif

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Mısır Büyükelçiği önünde, ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Mısır’ın Berlin Büyükelçiliği önünde toplanan ve Türklerden oluşan bir grup, Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kıldı. Gıyabi cenaze namazının ardından açıklama yapan eski Berlin Türk Cemaati Başkanı Bekir Yılmaz, demokratik yollarla seçilmiş bir cumhurbaşkanının mahkeme salonlarında ölüme terk edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yılmaz, Mısır’da gerçekleşen darbe döneminde de yine elçilik önüne gelerek siyah çelenk bıraktıklarını ve darbeyi protesto ettiklerini hatırlatarak, bugün ise üzücü şekilde hayatını kaybeden merhum Muhammed Mursi için cenaze namazı kıldıklarını belirtti.

Mısır yönetimini Mursi’ye yapılanlar nedeniyle protesto ettiklerini vurgulayan Yılmaz, “Allah, Mursi’ye rahmet eylesin. Tek suçu ülkesine demokratik bir şekilde devlet başkanlığı yapmaktı.” dedi.

IGMG’ye Bağlı 600 Camii’de Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı.

Büyükelçiliğin yanı sıra, İslam Toplumu Milli Görüş’ün (IGMG), Avrupa ülkelerindeki yaklaşık 600 camisinde, Cuma namazının ardından kılınan gıyabi cenaze namazında birçok Müslüman Muhammed Mursi için helallik verdi.

Almanya’nın Köln şehrinde bulunan IGMG’ye bağlı Fatih Camiinde kılınan gıyabi cenaze namazı öncesinde Bahattin Arısoy, “Mursi’ler kolay yetişmiyor. Yedi dil bilen ve aynı zamanda hafız olan, haktan, adaletten ayrılmayan bir liderdi.  Nasıl öldüğünü biz bilemiyoruz; ancak Allah bilir. Biz onu şehadeti ile öldü biliyoruz. Allah şahadetini hayırlı ve mübarek eylesin inşallah. Bizi ve neslimizi haktan, adaletten ayrılmayan kişiler olarak hayat sürdürmeyi ve Rabbimizin huzuruna bu şekliyle dönebilmeyi nasip eylesin inşallah.” İfadelerinde bulundu.

Konuşmanın ardından cemaatten, Muhammed Mursi için üç kez helallik alınarak gıyabi cenaze namazı kılındı.

Muhammed Mursi

Mısır’da askeri darbeyle iktidardan uzaklaştırılan 67 yaşındaki Mursi, “casusluk” suçlamasıyla yargılandığı mahkeme salonunda vefat etmişti.

Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından 2012’de ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu. Mursi, 3 Temmuz 2013’te dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

Mısır devlet televizyonunda, “Muhammed Mursi’nin iyi huylu bir tümörü bulunduğu, sürekli tıbbi gözetim altında olduğu ve ölümünün kalp krizinden kaynaklandığı” iddia edilmişti. Mısır Başsavcılığı daha önce yaptığı açıklamada, Mursi’nin hastaneye getirildiğinde vefat etmiş olduğunu bildirmişti. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler