Mursi'nin Vefatı Almanya: “Mursi’nin Ölümü Nedeniyle Üzüldük”

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Breul, pazartesi günü mahkeme salonunda hayatını kaybeden Mursi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Mursi'nin ölümü nedeniyle üzüldük. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz." dedi.

admin 19 Haziran 2019

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rainer Breul, Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatına ilişkin “Mursi’nin ölümü nedeniyle üzüldük. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” dedi.

Breul, başkent Berlin’de düzenlenen basın toplantısında Muhammed Mursi‘nin Mısır’da özgür seçimlerle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlattı. “Mursi’nin ölümü nedeniyle üzüldük. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” ifadesini kullanan Breul, Mursi’nin ölüm sebebinin hızlı ve eksiz aydınlatılmasını desteklediklerini, bunu Mısır Savcılığının da beyan ettiğini söyledi.

“Ciddi Endişe Duyuyoruz”

Breul, “Aydınlatmanın uluslararası alanda değil de Mısır’da mı yapılmasını istiyorsunuz?” şeklindeki soruya, bu konuda ilk başvuru yapılacak yerlerin ulusal makamlar olduğu yanıtını verdi. Mısır’daki cezaevi şartlarıyla ilgili insan hakları ve asgari standartların sağlanıp sağlanmadığına ilişkin ciddi endişe duyduklarına dikkati çeken Breul, bu konuyu Mısır yönetimine aktardıklarını belirtti.

Breul, Almanya’nın Mursi‘nin ölümüyle ilgili konuyu ve Mısır’daki cezaevi şartlarını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gündemine getirip getirmeyeceğine ilişkin soruya da konuya ilişkin bilgisi olmadığı cevabını verdi.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |