Cami Saldırısı Norveç Polisinden Saldırganı Engelleyen “Kahramanlara” Teşekkür

Barum kentinde, camiye saldırı düzenlemek isteyen kişiyi engelleyen Muhammad Rafik ve Muhammad Ikbal Jave, emniyet müdürlüğünde ağırlandı.

admin 19 Ağustos 2019

Norveç‘in Barum kentinde El-Nur İslam Merkezi Camisi‘ne saldırmak isteyen kişiyi  engelleyen 65 yaşındaki Muhammed Refik ve 70 yaşındaki Muhammed Ikbal Jave, Barum Emniyet Müdürlüğünde ağırlandı.

Barum’da 10 Ağustos’ta El-Nur İslam Merkezi Camisi’ne saldırı düzenlemek isteyen Philip Manshaus‘u durdurarak olası bir facianın önüne geçen Refik ve ona yardım eden Jave, Barum Emniyet Müdürlüğüne davet edildi. Barum Belediye Başkanı Lisbeth Hammer’in de bulunduğu davette, Emniyet Müdürü Beate Gangas Krog, Refik ve Jave’yi kapıda çiçekle karşıladı. Krog, kahramanlıkları nedeniyle ikiliye teşekkür ederek, ”Hızlı ve zamanında müdahaleniz sayesinde birçok kişinin hayatı kurtuldu.” ifadelerini kullandı.

Cami saldırısı

Norveç’te Camiye Silahlı Saldırı: Bir Kişi Yaralandı

10 Ağustos 2019

Saldırgana Sarılarak Engel Olmaya Çalışmışlardı

Yerel basına göre, 21 yaşındaki saldırgan 10 Ağustos’ta, kapı kodu nedeniyle camiye giremedi ve arka kapısından ateş ederek girmeye çalıştı. Rafik saldırgana sarılarak engel olmaya çalışırken Jave de ona yardım etti.

Suçlamaları Kabul Etti

Öte yandan, cinayet ve terör saldırısı düzenleme suçlarından gözaltında tutulan ve sorgusu devam eden Manshaus ise yöneltilen suçlamaları kabul etti. Saldırgan, saldırıdan yaklaşık 2 saat önce de üvey kız kardeşini öldürmüştü. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar