Cami saldırısı Norveç’te Camiye Silahlı Saldırı: Bir Kişi Yaralandı

Norveç’in Oslo kentinde bulunan El-Nur İslam Merkezi Cami’ne silahlı saldırı düzenlendi. Arife günü gerçekleşen saldırıda bir kişi yaralandı.

admin 10 Ağustos 2019

Norveç’in başkenti Oslo şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Barum banliyösünde bulunan El-Nur İslam Merkezi Cami, Kurban Bayramı arifesinde üzücü bir saldırıya şahit oldu. Yerel saatle öğleden sonra 4 sularında kasklı bir kişi camiye girerek ateş etti. Söz konusu saldırıda bir kişi yaralandı.

Polis, şüphelinin kimliği hakkında genç ve beyaz tenli bir kişi olması haricinde bir açıklamada bulunmadı.

Polis’in Twitter’da yaptığı açıklamada “Bir kişi vuruldu. Yaralının durumunun ciddiyeti henüz bilinmiyor. Şüpheli yakalandı. Polisler olay mahallinde çalışmalarına devam ediyorlar.” ifadelerine yer verildi. Ayrıca polis, yaptığı açıklamada saldırıya dâhil olan başka birilerine dair herhangi bir kanıta rastlanmadığını belirtti.

Diğer taraftan cami başkanı Irfan Mustaq, yerel medyaya gerçekleştirdiği açıklamada cami cemaatinden birinin kasklı ve üniformalı bir adam tarafından vurulduğunu ifade etti.

Kurban Bayramı öncesinde camide gerçekleştirilen saldırı, akıllara Christchurch terör saldırısını getirdi.

Christchurch Terör Saldırısı

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019 ‘da Cuma namazı esnasında düzenlenen terör saldırasında aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 51 kişi hayatını kaybetmiş, birçok kişi de yaralanmıştı.

Saldırı sırasındaki görüntüleri sosyal medyadan canlı yayınlayarak tüm dünyanın tepkisine neden olan 28 yaşındaki Avustralyalı terörist Brenton Harrison Tarrant, polis tarafından yakalanmıştı. (yy)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |