Almanya Köln Katedrali’nde Tarihi Bayram Namazını Organize Eden Yusuf Topçu Hayatını Kaybetti

Almanya’ya gelen ilk Türkler arasında yer alan ve Köln Katedrali’nde 1965 yılında bayram namazı kılınmasını sağlayan Yusuf Topçu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

admin 7 Ekim 2019

Almanya’da 3 Şubat 1965 yılında Köln Katedrali’nde Ramazan bayram namazını organize eden, sonrasında da Almanya’da birçok cami inşaatında öncü olan Yusuf Topçu, tedavi gördüğü Köln Üniversitesi Hastanesi’nde 82 yaşında hayatını kaybetti.

Topçu’nun cenazesi, Köln DİTİB Merkez Camisi’nde kılınacak namazın ardından defnedilmek üzere memleketi Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Ataköy köyüne gönderilecek.

Yusuf Topçu’ya, İslam Toplumu Millî Görüş’ün Köln’deki Genel Merkezi’nde geçtiğimiz Ramazan ayında düzenlenen iftarda, yapmış olduğu hizmetler için plaket takdim edilmişti. Topçu’nun vefatı ile ilgili Twitter’dan başsağlığı mesajı yayınlayan IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, “Almanya’ya göç eden işçi büyüklerimizin yakından tanıdığı, 1965’te Köln Katedrali’nde insanımıza bayram namazı kılma imkânı sağlayan değerli Yusuf Topçu büyüğümüzün dârü’l-bekaya irtihalini üzüntüyle öğrendim. Rabbim rahmet eylesin. Geride bıraktıklarına sabr-ı cemil dilerim.” ifadelerini kullandı.

1960 yılında Almanyaya gelen Yusuf Topçu, Köln kentinde Devlet Demir Yollarında (DB) işci olarak çalışmıştı. Topçu Almanya’da oturum hakkını alan ilk Türk vatandaşı olarak da kayıtlara geçmişti. (fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |