Almanya Thüringen’de Sol Parti Birinci Oldu, AfD Oylarını Yüzde 13 Artırdı

Thüringen Eyalet Meclisi seçimlerinde ilk sandık çıkış anketine göre Sol Parti yüzde 29,9 oy oranıyla birinci oldu. Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi bir önceki seçimlere göre oy oranını iki kattan fazla artırdı.

admin 28 Ekim 2019

Almanya’da Thüringen Eyalet Meclisi seçimlerinde ilk sandık çıkış anketine göre Sol Parti yüzde 29,9 oy oranıyla birinci oldu.

Almanya’nın doğusunda yer alan ve yaklaşık 1,7 milyon seçmenin bulunduğu Thüringen eyaletinde dün yerel saat ile 08.00’de başlayan oy verme işlemi saat 18.00’de sona erdi. Almanya Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin sandık çıkış anketine göre Sol Parti 2014’deki seçimlere göre oylarını yüzde 1,7 artırarak yüzde 29,9 ile birinci oldu. Sol Parti böylelikle Almanya‘da ilk kez bir eyalette en fazla oyunu almış oldu.

AfD Yüzde 23,7 İle İkinci Sırada

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi ise 2014’e göre oyunu yüzde 13,1 oranında arttırarak yüzde 23,7 ile ikinci sırada yer aldı. Thüringen eyaletinde ilk kez 2014’de seçimlere katılan ve yüzde 10,6 oranında oy alan AfD, bu seçimde bu oy oranını iki kattan fazla artırmış oldu.

Başbakan Angela Merkel’in partisi olan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) de 5 yıl önce yapılan seçimlere göre yüzde 11 oranında oy kaybederek yüzde 22,7 ile üçüncü sırada kaldı. Thüringen eyaletinde şimdiye kadar yapılan her eyalet meclisi seçimlerinde birinci çıkan CDU, bu seçimde eyalet tarihinde en düşük oy oranını alarak AfD’nin gerisine düştü.

ALMANYA

AfD'nin Yükselişi Sürüyor: Doğuda Rekor Kırdı, Batı Eyaletlerin Hepsinde Mecliste

3 Eylül 2019

SPD Yüzde 4 Oy Kaybetti

Sosyal Demokrat Parti (SPD) de bir önceki seçimlere göre yüzde 4 oranında kaybetti ve yüzde 8,4 ile dördüncü oldu. İlk sandık çıkış anketinde 5 yıl öncesine göre yüzde 0,2 oranında oy kaybeden Yeşiller yüzde 5,3 ile eyalet meclisine girmeyi başardı. 2014’e göre oy oranını yüzde 2,5 artırarak yüzde 5’e çıkaran Hür Demokrat Partinin (FDP) ise yüzde 5’lik seçim barajını geçip geçmediği resmi sonuçlar açıklandıktan sonra belli olacak.

Üç Partili Koalisyon Hükümeti Yönetiyordu

Thüringen eyaletini son 5 yılda Sol Parti,  SPD ve Yeşillerin  kurduğu üç partili bir koalisyon hükümeti yönetiyordu. Ancak bu seçimlerde koalisyon ortağı olan partilerin aldığı oy oranıyla eyalet meclisinde elde edecekleri sandalye sayısının yeniden bir hükümet kurmak için yetmeyeceği belirtiliyor.

Alman basınında da CDU’nun, AfD ve Sol Parti ile koalisyon kurmak istemediği için seçimlerin ardından eyalette bir koalisyon hükümetinin kurulmasının zor olduğu yorumları dikkati çekiyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |