Almanya Halle’de Siyahi Milletvekilinin Ofisine Saldırı

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti’nin siyahi milletvekili Karamba Diaby’nin ofisine kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı gerçekleştirildi.

admin 16 Ocak 2020

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) siyahi milletvekili Karamba Diaby’nin Halle kentindeki ofisine kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlendi. Polis, olay yerinde yaptıkları incelemede birden fazla kurşunun ofise ve ofisin yanındaki binaya isabet ettiğini, fakat boş kovan bulamadıklarını ve savcılığın olayla ilgili soruşturma başlattığını belirtti. Diaby de Twitter’dan yaptığı açıklamada, ofisinin bir camında kurşun deliklerinin tespit edildiğini ve polisin soruşturma başlattığını duyurdu. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da saldırıya tepki göstererek, “İnanılır gibi değil. İğrenç ve korkak. Kendisine ve ofis çalışanlarına desteğimiz tamdır. Biz özgür, hoşgörülü ve çoğulcu demokrasi için yanınızda olmaya devam edeceğiz. Özellikle de şimdi” dedi. 53 yaşındaki Diaby, 2013’teki genel seçimde milletvekili seçilerek Federal Meclise girmişti.

Almanya’da son dönemde siyasetçilere ve yerel düzeyde toplum yararına faaliyet yapanlara yönelik saldırılar gerçekleştirilmesi dikkati çekiyor. Geçen hafta, Aşağı Saksonya eyaletindeki Estorf Belediye Başkanı Arnd Focke, aşırı sağcıların saldırıları nedeniyle görevinden istifa etmişti.

Irkçı Vakalarda Artış

Almanya Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi’nin yayınladığı rapor, ülkede son yıllarda ırkçı olaylardaki artışı gözler önüne sermişti. Raporda 2016’da 2 bin 181, 2018’de 4 bin 216, 2019’da ise 3 bin 533 ırkçı vaka meydana geldiği duyurulmuştu.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |